Rádio do auta – váš skvelý informačný partner na cestách!

Rozhodli ste sa kúpiť si nové rádio do auta, len ste nečakali, že to bude až také náročné? Výber tohto doplnkového príslušenstva do auta ponúka priam nekonečné možnosti a bežný užívateľ nemá ani najmenšiu šancu sa v tom zorientovať. Prvotriedne rádio do auta môže byť ktorékoľvek, dôležité je rozlišovať podľa technických parametrov, poznať základné skratky a označenia. Práve to robí problémy mnohým záujemcom! Týmto článkom sme sa rozhodli venovať pozornosť digitálnym rádiám do auta, vysvetliť ich základný princíp fungovania, výhody/nevýhody.

rádio do auta
Rádio do auta spríjemňuje hudbou vaše šoférovanie.

Všeobecné informácie o (DAB, DAB+) rádiách do auta

Rádio do auta s označením (DAB) by malo ponúkať nerušený príjem digitálneho signálu. Táto rozhlasová technológia je oproti ostatným po viacerých stránkach výhodnejšia, preto sa s týmto typom autorádií stretávame najviac. Svoje uznanie si získava najmä v európskych krajinách, pričom každým dňom pribúda viac a viac digitálnych rozhlasových staníc. Na celom svete je už dnes viac než tisíc takýchto rozhlasových staníc. Aj vaše nové rádio do vozidla v digitálnom štandarde môže spoľahlivo nahradiť analógové vysielanie, ktoré bolo kvalitatívne, ale aj kapacitne nepostačujúce. Vzhľadom na zvyšujúce sa nároky užívateľov bolo priam nevyhnutné vytvoriť efektívnejší spôsob šírenia signálu. Digitálne rádio do auta poskytuje „priestor“ aj pre viac staníc na jednej vlnovej dĺžke, je odolnejšie voči šumu, vibráciám, ale aj pomerne často sa vyskytujúcemu vzájomnému rušeniu medzi jednotlivými kanálmi. Aj samotné digitálne vysielanie podlieha neustálym zlepšeniam, a preto sa môžete stretnúť s tým, že jedno rádio do auta má označenie (DAB) a druhé (DAB+). Odborníci považujú práve DAB+ za pozitívnu vývojovú fázu vysielania v digitálnej kvalite, keďže predstavuje dvakrát lepší výkon, a to aj pri zhoršených podmienkach.

rádio do auta
Rádio do auta pre každého vodiča.

Efektívnejšie a „rýchlejšie“ počúvanie?

Okrem už spomínaných výhod digitálneho vysielania máte k dispozícii stále viac staníc na jednom bloku, pričom prepínanie medzi kanálmi vám zaberie len pár sekúnd. To je pre špecifiká prísluchového počúvania v aute veľmi zásadnou a výhodnou zmenou. Aj keď sa nič nemení na skutočnosti, že rádio do auta s digitálnymi vysielacími možnosťami je drahšie, na užívateľov za volantom sa nezabúda po žiadnej stránke. Dostupné je aj textové menu s množstvom informácií v grafickej forme. Pre každý hudobný titul sa na displeji zobrazujú základné informácie (názov skladby, meno interpreta, nasledujúca skladba a pod.). Stále máte možnosť získavať aj online správy z dopravy, o počasí či na veľkom kapacitnom displeji sledovať filmy v HD rozlíšení… Úplne ako doma!