Pyrotechnika na jedno škrtnutie zápalkou

Rôzne typy drobných aj väčších ohňostrojov sú neodmysliteľnou súčasťou a oddávna symbolom zábavy, radosti a osláv. Príchod nového roku, svadobné akcie, firemné oslavy alebo iné špeciálne príležitosti sa často nezaobídu bez veľkolepého zakončenia v podobe farebnej zábavnej pyrotechniky.

Bez čierneho prachu by to nešlo

Nebyť vynálezu známeho čierneho prachu, dnes by sme len ťažko mohli obdivovať všetku tú svetelnú a zvukovú pyrotechniku. Čierny prach je výbušná zmes, ktorá sa okrem iného používa aj na výrobu zábavnej pyrotechniky. Jej zloženie tvoria dusičnan draselný, drevné uhlie a síra. Počiatky čierneho prachu siahajú do Číny. V čase od siedmeho až do deviateho storočia ho začali používať alchymisti najmä na vojenské účely. Neskôr si našiel využitie aj ako súčasť farebných ohňostrojov.

Zábavná pyrotechnika a jej pestrosť

Postupne začali vznikať najrôznejšie druhy zábavnej pyrotechniky. Medzi tie najznámejšie patria petardy, prskavky a moderné kompaktné ohňostroje. Vďaka svojmu zloženiu je petarda najstarší ohňostroj. Ide vlastne o trubičku z tvrdého papiera, ktorá je z jednej strany zalepená a na jej druhom konci je vložená zápalnica. Po zapálení začne najskôr horieť zápalnica, ktorá prenesie plameň až do vnútra k náplni a bum – vznikne typický akustický efekt petárd.

pyrotechnika
Pyrotechnika – nezabúdajte na maximálnu predpísanú bezpečnosť pri jej používaní

Vianočná prskavka je pyrotechnická stálica

Prskavky patria medzi najbežnejší typ pyrotechniky. Nevybuchujú, ale ich svetelný efekt dokáže osloviť mnohých. Pritom konštrukcia prskavky je veľmi jednoduchá. Kovový drôtik je na povrchu pokrytý vrstvou pyrotechnickej zmesi, ktorá sa skladá z dusičnanu draselného, drevného uhlia a práškového hliníka alebo železa. Po zapálení prebehne prudká reakcia medzi dusičnanom a drevným uhlím, ktorá zapáli prskajúce kúsky kovu.

Ohňostroje na jedno škrtnutie

Kompakty možno pravdepodobne označiť za najobľúbenejšiu pyrotechniku. Je to vďaka ich jednoduchosti a svetelnému efektu. Sú zložené z veľkého množstva papierových trubičiek obsahujúcich najrôznejšie efekty, ktoré sú zlepené dohromady v papierovej kocke. Ide vlastne o ohňostroj v jednej krabici. Jediná zápalnica prepája celý systém tak, aby postupne došlo k odpáleniu všetkých zakompovaných ohňostrojov.