Psoriáza, tiež nazývaná lupienka

Psoriáza je ochorenie kože, ktorým na svete trpí asi 80 miliónov ľudí. Ide o chronické zápalové ochorenie organizmu postihujúce rovnako ženy aj mužov. Ako psoriáza vzniká nie je úplne známe, no považuje sa za auto-imunitné ochorenie, čo znamená, že imunitný systém pracuje proti vlastnému organizmu.

Príčiny vzniku

Ochorenie sa prejavuje červenými fľakmi, pľuzgierikmi na pokožke, ktoré vznikajú, pretože kožné bunky sa delia oveľa rýchlejšie ako u zdravého človeka. Bunka zdravého človeka sa dostane na povrch kože zhruba za 28 dní, u ľudí so psoriázou tento proces prebehne za 4. Delia sa teda 7 krát rýchlejšie. Z tohto dôvodu sa vytvorí kožný zápal a bunky nedokonale rohovatejú. Psoriázou sa nemožno nakaziť. Môžeme povedať, že je to dedičné ochorenie. Neznamená to, že niekto z rodiny psoriázu má, stačí keď má k tomuto ochoreniu sklon. Psoriáza môže prepuknúť kvôli tzv. vyvolávajúcim faktorom, ako stres, infekcie, psychosociálne vplyvy, lieky, klíma, zlá životospráva, hormonálne vplyvy, akohol a pod.

Druhy psoriázy

Poznáme niekoľko druhov psoriázy. Najčastejšie vyskytujúcou sa je psoriáza ložisková, ktorá sa prejavuje červenými, ohraničenými ložiskami, so suchou, olupujúcou sa kožou. Vyskytuje sa najmä na mechanicky najviac zaťažovaných miestach – lakťoch, kolenách, krížoch. Ložiská môžu vzniknúť aj na mieste poranenia – škrabanec, popálenie, porezanie. Ľuďom, u ktorých je psoriáza viac rozšírená, sa napríklad neodporúča nechať sa potetovať.

Kvapkovitá psoriáza postihuje najčastejšie deti a mladých ľudí, je mierna a podobá sa dažďovým kvapkám.

Inverzná (obrátená) psoriáza vzniká v miestach, na ktorých sa človek častejšie potí – v oblasti podpazušia, slabín, krku, pod prsiami a pod. Keďže vzniká v kožných záhyboch, červené ložiská sú síce suché, no bez šupiniek a často mokvajú.

Pustulózna psoriáza sa objavuje na dlaniach alebo chodidlách vo forme malých pľuzgierikov. Ak však tento typ postihne celé telo, pacient dostane horúčku, zimnicu a treba ho hospitalizovať.

Poznáme aj kĺbovú formu, tá napáda kĺby a dochádza k ich deformácii. Postihuje najmä kĺby nôh, rúk a prstov, ktoré opúchajú a tuhnú.

Generalizovaná forma psoriázy postihuje celé telo. Červené ložiská sú hladké a lesklé, ktoré svrbia a bolia. Pacient môže dostať horúčku, zimnicu, dehydratáciu. Taktiež je nutná hospitalizácia.

Ak si o psoriáze chcete prečítať viac, navštívte online stránku Modrý koník, ktorá rieši nie len túto problematiku ale aj mnoho ďalších.