Prvé topánočky a  chôdza naboso 

    Prvé kroky dieťaťa sú pre batoľa a jeho rodičov plné emócií a  radosti. Rodičia si pamätajú tieto okamžiky v  živote ich detí  navždy. Prvé kroky ich dieťaťa sú predzvesťou mnohých zmien v ich spoločnom živote. Zvýšenú pohyblivosť dieťaťa prirodzene sprevádza potreba overiť  prostredie z hľadiska bezpečnosti malého človiečika. Tým to ale samozrejme pre rodičov nekončí. Batoľa, ktoré sa prvýkrát pokúsi chodiť, nám čoskoro môže doslova niekam utiecť.     

     To je moment, kedy sa musíme zaoberať aj témou nákupu prvých topánočiek pre naše dieťatko. Nechať ho čo najdlhšie chodiť bezpečne naboso alebo je to bezpečnejšie v  topánočkách, či radšej striedať obutie podľa situácie a  charakteru povrchu? Ak sa naše dieťa pri prechádzkach dožaduje opustiť pohodlný kočík a chce si vyskúšať chôdzu, potom je určite  čas obuť mu prvé topánky.  

dieťa naboso
Aj chôdza naboso má veľa benefitov.

Prvé topánočky – kedy je na ne čas?

    S kúpou prvých detských topánočiek by sme sa ale nemali ponáhľať. Prvé skúsenosti súvisiace s nesmelými krôčikmi by sa mali udiať v podmienkach úplnej slobody. Postupným učením sa bude malá nôžka dieťaťa schopná zažívať rôzne podnety, regulovať citlivosť a testovať svoje schopnosti v meniacich sa podmienkach. Rôznorodé povrchy, variabilné z hľadiska teploty a  textúr sú skvelým tréningom nielen pre samotné chodidlo, ale aj pre zmysly. Kedy je teda najlepší čas zaobstarať pre dieťatko prvé topánky? Tu majú prednosť bezpečnostné hľadiská. Ak ideme s bábätkom von a ono začne samo chodiť a my si nie sme istí zemou, po ktorej chodí, je vhodný čas na obutie jeho prvých topánok. 

detské topánočky
Prvé topánky je vhodné obuť pri neznámom teréne alebo chladných teplotách.

Učenie sa chodiť v  najprirodzenejších podmienkach 

    Učenie vstávania, státia a chôdze by sme v žiadnom prípade nemali urýchľovať. Nechajte svoje dieťa objavovať a rozvíjať tieto zručnosti individuálnym tempom. Od používania chodítiek až po prvé samostatné kroky, pre veľkú väčšinu detí bude najlepšou voľbou naučiť sa chodiť naboso. S kúpou prvých detských topánočiek by ste sa teda nemali ponáhľať. Pamätajte, že to budú topánky, ktoré bude vaše batoľa používať predovšetkým vonku. Hlavne na neznámom teréne a pôde. Ak máte vlastnú zabezpečenú záhradu upravenú tak, aby ste si po nej mohli chodiť sami naboso, dovoľte to aj svojmu dieťaťu. A v chladnejších dňoch mu dajte jeho prvé topánočky.