Prvé topánky len pre zdravé nôžky

Keď vaša ratolesť začne robiť prvé kroky, je to naozaj veľká udalosť. Na prvé krôčiky však dieťa potrebuje mať kvalitnú obuv, ktorá nebude jeho malým nôžkam škodiť, pretože hoci o tom mnoho ľudí nevie, nevhodná obuv dokáže narobiť veľmi veľa problémov, ktoré sa neskôr len ťažko napravujú. Zlé topánky v detstve majú priamy súvis s bolesťami chrbta,  bedrových kĺbov či kolien v dospelosti. Kúpe prvých topánok by ste preto mali venovať zvýšenú pozornosť a nevšímať si iba farbu topánky či jej dizajn, ale hlavne jej funkčné vlastnosti, aby bola topánočka dostatočne pohodlná a hlavne zdravá. Aké prvé topánky sú teda najvhodnejšie?

detské topánky
Krásne detské topánky.

Prvé topánky – ktoré sú vhodné?

Dnes vám každý dobrý ortopéd povie, že najlepšie pre prvé kroky je nemať na nohách nič alebo len mäkké a poddajné capačky. Keď sa dieťa v chôdzi zdokonalí a osvojí si jej techniku, je ten správny čas obuť mu na nôžky jeho prvé topánky, ktoré by ale mali byť čo možno najľahšie a s ohybnou podrážkou. Ideálne by mala byť podrážka čo najtenšia, aby dieťa mohlo cítiť nerovnosti povrchu – je to veľmi dôležité pre správne formovanie klenby. Všímajte si aj materiál z ktorého sú prvé topánky vyrobené. Najkvalitnejšie topánky sú vyrobené z pravej kože, pretože koža je priedušný materiál a dovolí malým nôžkach v topánke dýchať.

detské topánky
Dievčenské topánky pre vaše dieťa.

Prvé topánky – zabudnite na topánky z bazára!

Vyhnite sa hlavne najčastejšej chybe, ktorú rodičia robia – nakupovaniu topánok z bazára. Prvé topánky by mali byť určite nové a kvalitné, čiže nič také ako použité topánky po sestrinych deťoch by nemalo prejsť vašou hlavou. Topánky kupujte v špecializovanom obchode, kde vám dokážu v prípade nerozhodnosti poradiť. Pri kúpe topánok je dôležité vedieť hlavne veľkosť detského chodidla a tú zistíte veľmi ľahko – stačí keď dieťa postavíte na papier, obkreslíte jeho nôžky a zmeriate. Merajte nielen dĺžku, ale aj šírku a nezabudnite prirátať aj potrebný nadmerok, aby mali nôžky v topánkach dostatok miesta pre zdravý rast a vývin – minimálne 0,7 cm, ideálne 1cm.