Priechodná kúpeľňa vie byť zaujímavým prvkom bytového dizajnu

bytovy dizajn

Zrekonštruovať starý panelákový byt podľa pravidiel a trendov aktuálneho bytového dizajnu nemusí byť vždy jednoduché. Často sa tu stretávame s problémami nie len dizajnérskeho, ale aj technického charakteru.

Častým problémom býva takzvaná priechodná kúpeľňa. Práve pri slovách priechodná kúpeľňa sa veľa stavebníkom a aj bytovým dizajnérom doslova naježia chlpy na tele a radšej od takého projektu utekajú alebo preferujú trvalé zastavanie jedného priechodu. Toto však nemusí byť úplná pravda.

Bytový dizajn s priechodnou kúpeľňou

V klasických panelákových bytoch, kde bol využitý pri výstavbe projekt priechodnej kúpeľne sa počítalo s výhodou skrátenia cesty z predsiene do kuchyne. Toto je asi jeden z najhlavnejších dôvodov prečo sa v bytovom dizajne v týchto bytoch využíva aj dodnes.

Hoci sa to môže zdať náročné, aj v priechodnej kúpeľni sa vie bytový dizajnér vyhrať s detailmi tak, aby netrpela funkcionalita ani estetický vzhľad. Vhodné je osadenie sprchového kútu namiesto vane. Vďaka tomu sa ušetrí dostatok priestoru, aby ani ostatné zariadenie netrpelo stratou funkcionality a komfortu.

Aké sú teda pravidlá pre priechodnú kúpeľňu v paneláku?

bytový dizajn

Vhodné je sa poradiť s bytovým dizajnérom, ktorý by mal ovládať tieto základné pravidlá:

  • Zjednotenie podlahy a celkového dizajnu so zvyškom interiéru v byte, vďaka tomu sa kúpeľňa stane spájajúcim prvkom v bytovom dizajne.
  • Správna práca so svetlom a využívanie svetlých odtieňov a farieb.
  • Využívanie jednoduchého funkčného zariadenia.
  • Vyhnutie sa výrazným vzorom, ktoré malý priestor ešte viac rozbijú.

Podlaha je dôležitým faktorom bytového dizajnu

Pri takomto projekte si bytový dizajnér musí uvedomiť, že práve podlaha by mala byť faktorom, ktorý by mal spájať chodbu s kúpeľňou a kuchyňou. A práve na tento účel je odbornou aj laickou verejnosťou odporúčané využitie jednotnej podlahovej krytiny, zväčša dlažby vo všetkých troch miestnostiach.

Ako je vidieť, ani využitie priechodnej kúpeľne v bytovom dizajne nemusí byť zlou alternatívou. Hoci je u väčšiny ľudí stereotypne zaradená ako nepraktický a nevkusný výmysel architektov z čias komunizmu, vďaka práci šikovného bytového dizajnéra sa môže stať zaujímavou súčasťou aj moderného interiéru.