Prichádza obdobie, kedy môžete opäť vyvetrať svoje ratanové sedenie

Príjemné trávenie voľného času na záhradkách a terasách sa už nezadržateľne blíži. Jar sa opäť hlási k slovu, čo nám pripomína, že nastáva ideálne obdobie venovať pozornosť nášmu záhradnému nábytku. Venovať sa ale treba aj iným exteriérovým doplnkom slúžiacim pre relax aj zábavu. Patria sem napríklad záhradné grily, hojdačky, trojkolky, bicykle, pieskoviská či trampolíny. Avšak predtým, ako opäť vyvetráte ratanové sedenie či iný záhradný inventár, je potrebná jedna vec. Postarať sa o jeho sezónnu údržbu a dopriať mu všetko, čo je po zimnom období potrebné. A to bez ohľadu na to, či ste mali tento záhradný nábytok dobre uskladnený v zimnej záhrade, garáži či v pivnici alebo strávil celú zimu len prikrytý vonku.

ratanové sedenie
Záhradný ratanový nábytok

Ako sa po zime postarať o ratanové sedenie?

V tomto prípade je potrebné rozlišovať o aké ratanové sedenie ide. Môže ísť o prírodný ratan určený len na prezimovanie v interiéri. Alebo ide o sedenie z umelého ratanu, ktorý patrí do kategórie tých najodolnejších. Taký, ktorý pokojne prečká zimu aj v exteriéri, samozrejme riadne uskladnený a prikrytý. Prírodné ratanové sedenie je ideálne natrieť ľanovým alebo citrónovým olejom už pre začiatkom zimnej sezóny, aby nestratil svoju pružnosť a na jar už stačí, ak výplet jemne, ale dôkladne povysávame, prípadne pretrieme handričkou. Uvoľnené prúty či vlákna opatrne prilepte sekundovým lepidlom a prelakujte transparentným lakom.

ratanové sedenie
Aj s ratanom môžete byť kreatívny

Ratanové sedenie z umelých polyetylénových vlákien

Ratanové sedenie z umelej imitácie ratanových vlákien je takmer bezúdržbové a vysoko odolné poveternostným vplyvom. Preto stačí, ak ho po zime zbavíte prachu a nečistôt prúdom vody, napr. zo záhradnej hadice. Čalúnené vankúše, ktoré slúžia ako opierky na chrbát či podsedáky len jednoducho vyperieme podľa pokynov výrobcu a ratanové sedenie bude opäť pripravené poskytnúť vám svoje pohodlie počas celej letnej sezóny. K letu však patrí aj cestovanie a dovolenky a aj počas tohto obdobia, kedy budete na cestách, by ste mali ratanové sedenie zabezpečiť (napr. uskladniť prírodný ratan späť do interiéru) pre prípad rôznych letných búrok a silného vetra, ktorý s ľahkým ratanovým sedením dokáže narobiť poriadnu skazu.