Prečo sa začať venovať práve Krav Maga

krav maga bratislava kma.skKeď sa ma niekto spýta, prečo som sa začal venovať práve Krav Maga, moja odpoveď je veľmi jednoduchá a priama. Hlavným dôvodom je nutnosť v dnešnej dobe vedieť ochrániť seba a svojich blízkych. A zároveň vzhľadom na sedavý spôsob zamestnania, ktorému sa venujem, je každý pohyb skvelý aj pre moje zdravie.

Častá reakcia je, že prečo si si však vybral práve Krav Maga a nie iný bojový šport? Moja odpoveď je opäť jednoduchá, prečo nie? Venoval som sa už viacerým bojovým športom, najdlhšie asi thajskému boxu, takzvanému muay – thai. Tento šport plný tradícií má úžasnú hĺbku a aj duchovné posolstvo, avšak do dnešnej doby nie je úplne vhodný. Základným problémom je však predpoklad boja podľa pravidiel a k tomu zväčša na ulici nedochádza.

Krav Maga dbá hlavne na ochranu seba samého

krav maga bratislava kma.sk1Práve Krav Maga je pripravená na neférový boj. Pri boji alebo napadnutí na ulici sa nikto nehrá na férový boj, alebo podľa pravidiel. Útočník sa snaží čo najrýchlejšie dosiahnuť svoje, a obranca zase uniknúť s čo možno najmenšími zraneniami.

Na tomto základe je potrebné uvažovať aj z hľadiska fyzických síl a parametrov. Zatiaľ čo pri súboji podľa pravidiel v ringu sa bojuje presne vymedzený čas v niekoľkých kolách, pri sebaobrane hovoríme o krátkom boji, ktorý trvá spravidla menej ako 10 sekúnd. Na tomto základe dokáže adrenalín a stresová situácia viac ako hora svalov.

Vedieť reagovať v stresovej situácii

A práve toto je jedným z hlavných zameraní Krav Maga. V stresových situáciách má každý svoj zabudovaný model správania. Tento model správania je väčšinou nesprávny. V krízových situáciách treba vedieť správne reagovať a práve na tomto je Krav Maga postavená.

Vďaka správnym reakciám je oveľa vyššia šanca, že sa napadnutý dokáže ubrániť a teda aj z krízovej situácie odísť bez ujmy. Pokiaľ sa teda rozhodnete začať venovať efektívnej sebaobrane, tento izraelský štýl by mal byť určite vo vašom hľadáčiku. Tak neváhajte a pri troške snahy určite nájdete kurz aj vo vašej blízkosti.

krav maga bratislava kma.sk