Práca v zdravotníctve v zahraničí

Stále aktuálnejšou celospoločenskou témou je situácia v našom zdravotníctve. Nie je ideálna, nie sú s ňou často spokojní bežní občania. Ako aj tí, ktorí v zdravotníckych službách a profesiách pracujú. Ľudia zamestnaní v našom zdravotníctve sa už dlhšie snažia o vyššie platy a lepšie podmienky ich každodennej práce.

Mnohí mladí lekári si hľadajú lepšie platenú prácu v zahraničí.

   Nie je prekvapujúce, že sa lekári rôznych špecializácii a zdravotné sestry rozhodnú hľadať si prácu v zahraničí. Mnohí mladí poslucháči medicíny deklarujú, že po ukončení štúdia ihneď odídu do zahraničia. Na jednej strane je to smutná správa, no na druhej – prečo by malo byť prekvapujúce, že pre seba a svoju rodinu hľadajú lepšie finančné podmienky v zahraničí?

Práca v zahraničí láka nielen mladých

    Mnoho európskych krajín má nedostatok zdravotníckeho personálu. Hľadajú zamestnancov zo zahraničia. Lákajú ich vyššími mzdami a dobrými pracovnými podmienkami.

V zahraničí je obrovský dopyt aj po zdravotných sestrách.

    Vo Švédsku sú vyhľadávaní lekári rôznych špecializácií, najmä rodinní lekári a internisti, ako aj zdravotné sestry. Sú tu aj miesta pre lekárnikov, psychiatrov, zubárov a opatrovateľov seniorov. Aj v Spojenom kráľovstve je nedostatok rodinných lekárov a internistov, aj keď ľudia s inými špecializáciami by nemali mať problém nájsť si tam prácu. Obrovský dopyt je aj po zdravotných sestrách. V Nemecku už dlho hľadajú opatrovateľky seniorov, zdravotné sestry a lekárov rôznych odborností.

Dobrá znalosť jazyk je už nutnosťou

     Celá západná Európa hľadá zamestnancov v medicínskom priemysle. Starnúca spoločnosť a malý počet ľudí pripravených nastúpiť do ťažkej práce v prospech inej osoby znamená, že dopyt stále rastie. Nečudo, že čoraz viac našich lekárov a sestier sa rozhodne intenzívne učiť cudzí jazyk, aby sa mohli presťahovať tam, kde nájdu lepšie pracovné a životné podmienky ako doma.

    Na čo všetko sa treba pripraviť pre prácu v zdravotníctve v zahraničí na dennej báze? Nástup do zamestnania v zdravotníctve v inej krajine si bude určite vyžadovať veľmi dobré ovládanie jazyka danej krajiny. Minimálna požadovaná úroveň je zvyčajne B2, t.j. vyššia stredná. V mnohých prípadoch sa vyžaduje aj nostrifikácia dokladov potrebných na výkon povolania.