Poľovačka v Juhoafrickej republika je pre domácich povolanie

polovanie-juzna-afrika

Pre človeka, ktorý sa nevenuje poľovníctvu, je v našich končinách pojem poľovnícka farma ťažko predstaviteľný. Pritom sa jedná o najčastejší spôsob poľovania v Juhoafrickej republike a niekoľkých okolitých štátoch. Slovenských poľovníkov napadne predstava obory ako u nás. Toto však nie je pravda.

Jedná sa síce o ohradené plochy, kde zver žije. Avšak plocha týchto fariem je neporovnateľne väčšia. A práve vďaka väčšej ploche dokážu takéto poľovnícke farmy poskytnúť druhovú rôznorodosť zvery, ktorá láka aj zahraničných poľovníkov.

Profesionálny poľovník vs outfitter

jagd-sudafrikaPri vyslovení slovného spojenia profesionálny poľovník veľa našincov nevie, čo toto spojenie znamená. V krátkosti by sa dalo povedať, že je to v JAR povolanie ako každé iné. Profesionálni poľovníci sú zväčša zamestnancami poľovníckych fariem, kde majú na starosti hosťa počas poľovačky v buši. Ich úlohou je teda sprevádzať hosťa počas poľovačky, hľadať zver, hodnotiť kvalitu trofeje, snažiť sa priviesť klienta dosť blízko na výstrel, dohľadať zver po výstrele, zvečniť klienta na fotografii, naložiť a odviezť zver a ďalšie nutnosti potrebné, aby poľovačka prebehla bez problémov.

Na rozdiel od profesionálneho poľovníka je outfitter majiteľom farmy. Teda vlastne zamestnáva profesionálnych poľovníkov na svojej farme. Nestačí však iba vlastniť farmu. Outfitter podlieha licencii, ktorú musí získať. A ako majiteľovi farmy mu prislúcha aj viac povinností ako profesionálnemu poľovníkovi. Outfitter má na starosti hosťa od jeho príletu do JAR až po jeho odlet domov a po jeho odlete sa stará ešte aj o dopravu a spracovanie trofejí. Zatiaľ čo profesionálny poľovník má na starosti hostí iba počas safari v buši, outfitter sa o neho stará od príletu na letisko až po jeho odlet domov.

Bezpečnosť v JAR

Toto je často opakovaná a veľmi zovšeobecňovaná téma. Je pravdou, že štatisticky patrí JAR ku krajinám s vysokou kriminalitou, avšak táto kriminalita je zväčša v mestách a chudobných slumoch v okolí. Z týchto veľkých miest však poľovník zo zahraničia vidí zväčša iba letisko a diaľnicu. Celý poľovnícky zájazd sa odohráva na farmách, kde sa o svoju bezpečnosť báť nemusí.

Takže pokiaľ vás láka poľovačka v Južnej Afrike, netreba váhať. Treba sa vybať do JAR a užiť si poľovnícky zájazd v tejto krásnej krajine naplno.