Pre každého z nás relax znamená niečo iné. Pre niekoho to môže byť kniha, film, šálka kávy, šport či jednoduché nič nerobenie, no a pre niekoho relax znamená poľovačka. Poľovačka má na Slovensku aj vo svete dlhú tradíciu. Väčšinou ide o činnosť, ktorá sa traduje v rodine, kedy otcovia alebo starí otcovia predávajú svoje poznatky a skúsenosti svojim potomkom. Niektorí berú poľovačku ako príležitostnú udalosť, iní sa poľovníctvu venujú profesionálne a v tomto obore sa aj zamestnajú.
Kedysi ľudia chodili poľovať aby uživili rodinu. Dnes poľovačka slúži na zachovanie harmónie v prírode. Poľovná zver sa loví podľa poľovných zákonov a podľa zákonov o ochrane prírody. Aby však lov na zver bol úplne legálny, je potrebné zložiť poľovnícke skúšky a získať poľovnícky a zbrojný preukaz.
Základná výbava poľovníka
Správny poľovník/lovec musí mať patričnú výbavu. Tou je v prvom rade správne oblečenie, teda také aby poľovník splýval s prostredím a bol nenápadný. Okrem strelných zbraní a streliva patrí k základnej výbave aj poľovnícky nôž. Tí čo sú ochotní viac zainvestovať si nechávajú zbrane okrášliť gravírovaním alebo rezbou. Cena závisí od umeleckého prevedenia aj použitého materiálu. Takto vyzdobené zbrane však patria do súkromných zbierok a v obchodoch ich budete hľadať len ťažko. Okrem toho do základnej výbavy správneho poľovníka patria ďalekohľady, vábničky, tašky, prostriedky na čistenie zbraní a mnoho iného.
Dobre mieriť a stopovať
Úspešná poľovačka závisí nielen od dobrej zbrane ale hlavne od dobrej mušky. Okrem toho každý poľovník musí byť dobrým pozorovateľom, stopárom a mať poznatky o zveri. Mnohí si možno myslia, že stopovať sa dá iba podľa stôp, no to zďaleka nie je pravda. Stopovať sa dá napríklad aj podľa trusu, polámaných konárikov, obhryzených plodov, brlohov. Pri stopovaní treba byť opatrný a nenápadný a hlavne treba ísť proti vetru.
Skúsenosti sa však nedajú nadobudnúť zo dňa na deň. Chce to roky praxe a veľa trpezlivosti. Tak lovu zdar a veľa šťastia!