Využitie pre civilné a policajné činnosti – kovové policajné putá majú za úlohu znemožniť páchateľovi pohyb s vrchnými končatinami. Okrem tohto tu je aj druhý pozitívny faktor, že bez rúk sa ťažšie uteká. Kovové putá využívajú všetky jednotky policajného zboru, justičnej stráže, ako aj súkromne bezpečnostné služby. Avšak netreba zabúdať na to, že aj keď mate páchateľa spútaného, to neznamená, že vám nemôže utiecť, respektíve môže sa pokúsiť ešte zaútočiť, preto dbajte na bezpečnosť a páchateľa majte stále v zornom poli. Okrem kovových pút špeciálne jednotky využívajú aj plastové putá a to hlavne preto, že príslušník špeciálnych jednotiek musí mať aspoň 5 kusov pút pri sebe na jednom zásahu. K tomu samozrejme nesmie chýbať ani nepriestrelná vesta. Tým pádom kovové putá by im robili ťažkosti.
Policajné putá – história
Prvé puta sa začali používať od dávnych čias, kedy na začiatku boli zhotovené z lana či iného materiálu. Revolúcia spustil až John Tower v roku 1879, kedy ukázal svetu svoj patent na prvé kovové putá. Napriek týmto putám nebola bezpečnosť týchto pút taká aká je dnes. Až po prvej svetovej vojne sa tento priemysel začal vo veľkom rozrastať. Aktuálny štandard takýchto pút zhotovil človek menom Geoge Carney. Výhodou týchto pút bolo, že sú spojené reťazou medzi a nie sú ako jedna celá časť. Takéto putá začala vyrábať firma s názvom Peerless Handcuff Company, mimochodom je doteraz najväčším výrobcom a dodávateľom pút na svete.
Použitie pút v domácnosti
Toto využitie už nemá nič spoločné so zločinom, ani páchateľmi, okrem teda situácii ak by ste si s vaším partnerom chceli zahrať role play v nočných hodinách. Áno domnievate sa dobre, stále väčšiu popularitu si získavajú puta a to hlavne na hry s partnerom. Existuje veľa možností ako využiť túto sexuálnu pomôcku. No nezabúdajte na to, aby ste si pri takýchto hrách viac neublížili ako si užili. Kovové púta odporúčame zabaliť do hodvábnej šatky pestrej farby, aby sa predišlo odreninám a podobným veciam.