Pohybové senzory sú šikovné zariadenia, ktoré reagujú na pohyby, dotyky či svetlo. Môžu výrazne uľahčiť kontrolu alebo aj starostlivosť o vášho blízkeho. Detekcia pohybu poskytuje základné informácie pre váš prehľad pri starostlivosti o danú osobu. V súčasnosti je už väčšina snímačov pohybu bezdrôtová. Bezdrôtové pohybové senzory sa veľmi ľahko nastavujú a inštalujú. Nepotrebujú vŕtanie a komunikujú s inými bezpečnostnými systémami bezdrôtovo. V dnešnej dobe sú pohybové senzory už pevnou súčasťou zdravotníckych zariadení a domovov dôchodcov. Mnohí ich začali vďaka ich efektivite dokonca využívať aj pre starostlivosť v domácom prostredí.
Ako sa pohybové senzory dajú využiť
Pokiaľ si kladiete otázku, ako sa dajú takéto pohybové senzory využiť a ako môžu pomôcť pri starostlivosti o seniora, skúsime vám to objasniť a uviesť zopár možností. Senzor sa môže umiestniť napríklad zospodu postele pod matrac. Takto umiestnený senzor vám monitoruje pokoj v spánku prípadne vás upozorní, či sa niekto hádže, otáča alebo sa nehýbe vôbec. Senzor na vonkajších dverách vás môže varovať, že boli dvere otvorené a prišlo k odchodu seniora z domu. Existujú aj také senzory, ktoré vedia detekovať pád osoby, čo je veľmi prospešná vec v rámci starostlivosti o seniora. Hlásenia o pohybe klientov sú zasielané na vreckové jednotky, mobily, počítače atď.
Cenovo priaznivé a multifunkčné
Keďže senzory sú dnes už oveľa lacnejšie ako v minulosti, nemusíte ostať iba pri jednom. Čím viac ich umiestnite do zóny, ktorú máte záujem monitorovať, tým väčší prehľad a kontrolu získate. Takúto kontrolu vnímajú priaznivo aj samotný seniori. Vedia, že v prípade nutnosti či nehody je niekto informovaný a pomoc je na ceste. Výhodou pohybových senzorov je aj ten fakt, že pokiaľ ich niekedy už nebudete potrebovať pre kontrolu svojho blízkeho, viete ich využiť na mnohé iné účely. Najčastejšie potom takéto senzory spĺňajú funkciu kontroly a monitorovania nehnuteľnosti či iného majetku.