Podväzkový pás ako jeden zo svadobných symbolov

podväzkový pás
Podväzkový pás ako „niečo modré“

V mnohých zdrojoch sa uvádza, že podväzkový pás sa stal nevyhnutným svadobným doplnkom nevesty už počas obdobia stredoveku. Už vtedy sa vraj tradovalo, že vlastniť kúsok z oblečenia alebo doplnkov nevesty prináša šťastie. Počas svadieb tak neraz došlo k tomu, že slobodné dámy sa snažili odtrhnúť si kúsok z nevestiných šiat, čo určite nebolo nič príjemné. A tak začali vznikať rôzne tradície, ktorých cieľom bolo, aby nevesta hodila niečo „zo seba“ aj medzi svadobčanov. Vhodná na to bola napr. svadobná kytica, ale aj spomínaný podväzkový pás. To, či je však táto historka pre vás hodnoverná, necháme na vašom uvážení… My sa pozrieme na to, aké zvyky sú momentálne spojené s podväzkovým pásom a prečo by ste si ho ako nevesta určite mali zaobstarať.

Ak podväzkový pás, tak modrý!

Prvý z dôvodov, prečo si nevesty dávajú na nohu aj podväzkový pás je, že sa hovorí, že nevesta by mala mať na sebe niečo staré, nové, požičané a modré. Čo však robiť v prípade, že sa vám nič modré do vášho svadobného outfitu nehodí? Skryte to pod šaty v podobe podväzkového pásu!

Niečo aj pre nezadaných pánov

podväzkový pás
Sťahovanie podväzku je vhodnejšie v súkromí

Druhým dôvodom je to, že nevesta hádže svojim nezadaným kamarátkam a známym svadobnú kyticu, pretože sa hovorí, že tá, ktorá ju chytí, sa do roka vydá.  Čo však nezadaní páni na svadbe? Pre tých je tu podväzkový pás. Ten už však nehádže nevesta, ale ženích a to hneď po tom, ako ho sníme z nohy svojej novej manželky.

U nás je už trošku menej známe pokračovanie tohto zvyku. Malo by to byť totižto tak, že po tom čo nezadaná žena chytí kyticu a nezadaný muž podväzkový pás, mal by ho na nohu nasadiť práve jej a následne by im mal byť venovaný jeden spoločný tanec. Veď kto vie, možno tá svadba o rok bude práve ich dvoch.

(Ne)vhodný doplnok?

Každopádne to, či podväzkový pás zvolíte ako súčasť vášho svadobného outfitu, je len na vás. Často sa totižto môžete stretnúť aj s názorom, že sťahovanie podväzku z nohy nevesty pred očami stovky hostí nie je práve najvhodnejšie zakončenie večera. Podľa mňa to však určite je milé oživenie svadobnej hostiny.