Plynové zbrane na sebaobranu

Potrebu vlastniť nejaký obranný prostriedok má z roka na rok stále viac ľudí a nie každému stačí obyčajný slzný sprej či elektrický paralyzér. Zbrane u útočníka už na prvý pohľad vzbudzujú omnoho väčší strach než spomínaný paralyzér a keďže nie všetky zbrane vyžadujú vlastníctvo zbrojného preukazu, môžete sa stať vlastníkom zbrane aj vy. Medzi najobľúbenejšie voľne predajné zbrane patria plynové zbrane, ľudovo nazývané plynovky, ktoré sú zaradené do kategórie D – ich predaj je povolený osobám nad 18 rokov bez nutnosti vlastniť ZP. Na používanie plynových zbraní sa však vzťahujú obmedzenia a povinnosti, vrátane postihov za ich porušenie.

plynové zbrane
Plynová zbraň Colton Gibson

Plynové zbrane neublížia

Plynové zbrane sú určené na sebaobranu, poplašnú a štartovaciu streľbu či odpaľovanie svetlíc a pyrotechnických šrapnel a ich účinok záleží na druhu munície a kalibru zbrane. Plynovky sú verné kópie ostrých zbraní a vďaka tomu dokáže útočníka odradiť už len samotný pohľad na ne a k streľbe ani nedôjde. Treba hlavne podotknúť, že ide o nesmrtiace zbrane, pretože na rozdiel od skutočných zbraní, po výstrele nevyletí z hlavne žiaden projektil. Výstrel z plynovky je sprevádzaný hlasnou ranou – zvukom, ktorý je totožný s výstrelom z ostrej zbrane rovnakého kalibru. Plynové zbrane sa inak označujú aj ako expanzné zbrane a k ich streľbe sa používajú tzv. slepé náboje.

Plynové zbrane – pištoľ či revolver?

Ponuka plynových zbraní je skutočne bohatá, no ak ste v zbraniach nováčik, nechajte si radšej poradiť v špecializovanom obchode. Plynové zbrane sa totiž predávajú ako pištole aj revolvery a začiatočníci medzi nimi nepoznajú rozdiel, takže sa môže stať, že si nevyberú správne. Rozdiel medzi plynovou pištoľou a revolverom je ten, že revolver býva menší, no vďaka jednoduchšej konštrukcii je spoľahlivejší než plynová pištoľ. Aj pištoľ má však svoje výhody ako napríklad fakt, že má zvyčajne zásobník na viac nábojov než revolver, no jej najväčšou prednosťou je dostrel. Dostrel z pištole je o niečo dlhší než z revolveru, pretože nedochádza k úniku plynu medzi hlavňou a valcom. Plynové zbrane sú ideálne pre použitie na sebaobranu, no ak si chcete byť úplne istí, navštívte napríklad aj nejaký kurz sebaobrany.