Plavba po Dunaji hore aj dole po prúde

Rekreačné plavby po niektorých európskych riekach sú už celé desaťročia v ponuke mnohých cestovných agentúr po celom svete.  Patrí k nim samozrejme aj naša dominantná rieka Dunaj. Preteká zaujímavými geomorfologickými reliéfmi  vyplnenými sviežimi údoliami plných viníc a udržiavaných historických budov. Preteká  niektorými z kultúrne najbohatších miest Európy. Dunaj je druhou najdlhšou európskou riekou  Tečie  od Čierneho lesa na juhu Nemecka a vlieva sa až do Čierneho mora. Pokiaľ by ste sa rozhodli absolvovať loďou plavbu po Dunaji od jeho prameňa až jeho deltu navštívili by ste postupne desať krajín. Nemecko, Rakúsko, Slovensko, Maďarsko, Chorvátsko, Srbsko, Bulharsko, Rumunsko, Ukrajinu a Moldavsko. Niekoľkodňová rekreačná plavba po Dunaji  prináša výletníkom pestré možnosti zoznámiť sa s rozmanitosťou kultúr krajín strednej a východnej Európy.

plavba po Dunaji
Plavba po Dunaji je zážitok

Plavba po kľukatom Dunaji 

      Cestovné agentúry ponúkajú pre jednotlivé ročné obdobia  rôzne tematicky zamerané výletné aj poznávacie plavby. Každá z nich má jedinečný itinerár, ktorý poukazuje na konkrétne časti juhovýchodnej Európy. Elegantné  paláce Viedne a Budapešti, stredoveké nemecké hrady Heidelberg a Passau či obľúbené  ochutnávky jedál a vín v jednotlivých krajinách. Cyklistika a pešia turistika po vidieku sú skvelým spôsobom, ako spoznávať scenérie na brehoch rieky. Dunaj je očarujúcou destináciou, ktorú môžete navštíviť takmer kedykoľvek počas roka. Väčšina odborníkov na cestovanie súhlasí s tým, že najlepší čas na plavbu po Dunaji je jar a jeseň. Okrem mrazivých mesiacov január a február, keď väčšina výletných liniek nepremáva, je Dunaj skvelou celoročnou turistickou destináciou. 

plavba po Dunaji
Plavba po Dunaji na modernej lodi Twin City Liner

Jarné a letné plavby po Dunaji 

    Cestovanie po Dunaji na jar môže byť skvelým spôsobom, ako vidieť prebúdzajúci sa európsky vidiek ožívajúci po zime. Letné plavby po Dunaji sú určite najobľúbenejšie. Aj tie len jednodňové. Pokiaľ vám osobne nevadí teplo a dusno, potom je leto to skvelé obdobie vybrať si a rozhodnúť sa pre nejakú dlhšiu plavbu po Dunaji.  Či už hore alebo dole po prúde. Len sa pripravte na preplnené historické jadrá navštívených miest a miestnych turistických atrakcií. Prípadne v tom horšom prípade dlhodobého sucha, aj na potenciálne nižšej hladiny vody a problémy sa zakotvením práve tej vašej rekreačnej lode.