Pištoľ plynová môže byť vernou replikou

Čo  je to vlastne tá pištoľ plynová a čo sa chápe pod plynovými zbraňami všeobecne? Plynové zbrane sú strelné zbrane, u ktorých je funkcia odvodená predovšetkým od okamžitého uvoľnenia energie stlačeného vzduchu alebo iného plynu. Niektoré sú svojim účelom a konštrukciou určené hlavne k sebaobrane, niektoré aj pre odpaľovanie pyrotechniky. Niektoré druhy plynových pištolí sa používajú aj ako štartovacie pištole pri športových súťažiach alebo výnimočne aj ako signálne zbrane v núdzi. Konštrukcia týchto plynových zbraní musí podľa zákona o zbraniach jednoznačne taká, aby  neumožňovala použitie ostrých guľových nábojov.

 

pištoľ plynová
Plynová replika Berrety

Pištoľ alebo revolver na plyn

Plynové zbrane vyzerajú často veľmi vierohodne, pretože sú vyrábané ako detailné repliky originálov. Čo môže byť určitou výhodou pri výnimočnom použití na obranné účely. Pre obranu možno využiť niekoľko druhov nábojov s dráždivými látkami alebo svetelným efektom. Krátke plynové zbrane si môžete kúpiť v podobe pištole alebo revolveru.  Medzi dve základné výhody pištole plynovej oproti revolveru patrí väčšia kapacita zásobníka a vo všeobecnosti dlhší dostrel a účinnejšia presnosť streľby na cieľ.

pištoľ plynová
Replika samopalu

Pištoľ plynová je poloautomatika

Plynové pištole fungujú na princípe poloautomatickej zbrane. Mnohé modely sú tiež v plne automatickom prevedení. Plynové pištole môžeme rozdeliť na malé, stredné a veľké modely. Pri výbere plynovej pištole treba do úvahy váhu a veľkosť zbrane z dôvodu jej pohodlného nosenia. Plynové zbrane ako také patria podľa zákona  do kategórie tzv. expanzných zbraní. Tento typ zbrane sa líši od klasických strelných zbraní svojou konštrukciou, ktorá znemožňuje použitie ostrej munície. Plynové pištole vystreľujú iba oblak dráždivého plynu. Do štandardných pištolí  sú určené hlavne  plynové náboje pod označením PV (korenisté), PVS (superkorenisté), CS (slzné) a CN  (nervovo-paralyzujúce). Potom sú to ešte náboje štartovacie označované tiež ako akustické. Štartovací náboje slúžia nielen pre akustickú signalizáciu, ale aj pre odpaľovanie svetlíc. Pre odpálenie svetlice je nutné pripevniť na hlaveň plynovej pištole špeciálny nástavec, do ktorého sa následne vloží svetlica.

pištoľ plynová
Replika revolveru