Omán je plný orientálnych vôní

Zdá sa, že nám na svete už ostali len dva fungujúce sultanáty. Sultanát Omán a Brunei. Sultanát Brunei, ktorý sa nachádza na severovýchodnom pobreží Bornea v juhovýchodnej Ázii, patrí vďaka ťažbe ropy medzi najbohatšie krajiny sveta. Pol milióna obyvateľov nemusí platiť žiadne dane, školstvo a zdravotnícke služby tu poskytujú úplne zadarmo. Sultanát Omán leží v juhovýchodnej časti Arabského polostrova. Sultán vládne nad územím o niečo väčším ako je Apeninský polostrov a žije na ňom len niečo cez 3 milióny obyvateľov. Pobrežie Ománu sa tiahne od Hormuzského prielivu až po hranicu s Jemenom na juhu. V letnom období sú tu teploty vysoké, ale od októbra do apríla je klíma príjemná a vhodná pre návštevu a spoznávanie tejto krásnej a zaujímavej krajiny.

omán
Omán vie byť počas západu slnka mimoriadne krásny.

Hory, púšte, zelené oázy aj pláže, taký je Omán

Omán je krajina vysokých hôr, púští, zvlnených pieskov a neustále sa premiestňujúcich dún. V údoliach návštevníci nachádzajú oázy plné zelene a na pobreží biele pláže omývané teplými vodami Indického oceánu. Omán je prosperujúcou krajinou s príjemnými obyvateľmi a doteraz málo poznamenanou masovým turizmom. Pre svoje turistické atrakcie a bezpečnosť bude určite v najbližšej dobe vyhľadávaným cieľom dovolenkárov a cestovateľov.

omán
Omán má nádherné pláže.

Omán je krajinou kadidla a myrhy

Od pradávna z Ománu odchádzali karavany tiav naložené kadidlom, myrhou, jemnými látkami, hodvábom a korením. Ťažko by ste v starovekom svete našli svätyňu bez vône kadidla alebo živice z tejto časti Arabského polostrova. Kadidlo z Ománu sa našlo dokonca v hrobke Tutanchamóna, ktorý bol pochovaný pred viac ako 3500 rokmi v egyptskom Údolí kráľov. Dodnes je voňavou krajínou. V každej reštaurácii, hale hotela a obchode cítite nepretržite vôňu kadidla, ktorá má však veľa podôb. Nie je to jediná monotónna vôňa, ale príjemná harmónia vôní rôznych orientálnych prímesí. Exoticky voňaví sú aj miestni ľudia, ktorí si svoje belostné tradičné oblečenie po vypraní a vyžehlení ešte nechávajú prevoňať kadidlom alebo myrhou na zvláštnych prútených košíkoch, pod ktorými tlie drevené uhlie.