Obliečky – ako si vybrať tie najlepšie

Nákup obliečok môže byť niekedy náročný. Preto sme sa rozhodli pre vás spísať niekoľko rád ako si také posteľné obliečky vybrať. Veríme, že vďaka týmto tipom nájdete tie najlepšie obliečky, v ktorých sa vám budú snívať tie najkrajšie sny. Vďaka našim radám určite zainvestujete do posteľnej bielizne, v ktorej budete mať hladší a mäkší zážitok zo spánku.

obliečky
Najkvalitnejšie obliečky sú z egyptskej bavlny

Ktoré obliečky sú kvalitné?

Ako prvé sa asi pýtate, či je dôležitá hustota vlákien. Pravda je taká, že áno ale aj nie. Hustota nití sa často berie ako ukazovateľ miery hladkosti a odolnosti tých najlepších posteľných obliečok. Avšak toto meranie – ktoré by sa malo vzťahovať na počet vlákien votkaných do štvorcového palca látky – nie je vždy spoľahlivé. Vysoký počet nití je jedným z ukazovateľov, ale nie najvýznamnejší.

Dôležitý je predovšetkým typ bavlny. Tou najlepšou je 100-percentná egyptská bavlna. Tá vďaka svojim dlhým vláknam síce pôsobí až príliš tenko a prepychovo ale je zároveň mimoriadne pevná a odolná. Ak by totiž boli vlákna kratšie, bola by látka naopak príliš hrubá a slabá. Ak teda hľadáte luxus a tie najlepšie obliečky, určite siahnite po egyptskej bavlne, či už v perkále alebo saténe.

Druhá najlepšia je stopercentná bavlna pima, známa tiež pod ochrannou známkou Supima. Pima bavlny sú tiež mäkkšie a pomerne pevné a sú o trochu lacnejšie než spomínaný „Egypťan“. Ide teda o plnohodnotné funkčné prádlo pre vaše periny.

Ak zas štítok uvádza len: „100 % bavlny“, pravdepodobne ide o americkú horskú bavlnu, drsnejšiu a lacnejšiu odrodu.

obliečky
Mäkká posteľná bielizeň vám prinesie tie najkrajšie sny

Obliečky z perkálu alebo saténu?

Či si vyberiete perkál alebo satén záleží len od vášho vkusu. Bavlnený perkál, častokrát označovaný aj ako prémiová bavlna má hladkú matnú väzbu tkaniny, ktorá na vašu pokožku môže pôsobiť sviežo a chladno. Čiže môže byť vhodná hlavne pre ľudí, ktorí majú tendenciu prehrievať sa a potiť pri spánku. Satén je o niečo ťažší a veľmi mäkký, s lesklým, hladkým povrchom. Ak si nie ste istí, ktorú látku vaša pokožka preferuje, ohmatajte látku osobne v kamennej predajni, prípadne si objednajte tester domov.