Myslite na zdravie svojich nôh – noste kvalitné tenisky

Tenisky sú topánky, ktoré sa väčšinou nosia na voľný čas, ale predovšetkým na šport. Nie je však vôbec jedno aké tenisky pri športovaní nosíte. Ich výber závisí od druhu aktivity, ktorú vykonávate. Zdravie vašich nôh je v tomto prípade priorita číslo jedna.

V podstate sa dajú rozdeliť do dvoch skupín podľa toho na čo ich používate. Ak potrebujete tenisky na športovanie vo fitness centre, kde si pravidelne chodíte zacvičiť aerobik či zahrať squash, tenis alebo iné tímové športy, budete potrebovať takzvané cross tenisky. Ak sa chcete zamerať hlavne na beh, potom sa vám bude hodiť pár tenisiek špeciálne navrhnutých pre tento druh športu.

tenisky
Tenisky vplývajú na zdravie nôh.

Tenisky a ich odpruženie a stabilita

Pri tak intenzívnej činnosti akou je v podstate akýkoľvek šport, sú nohy – predovšetkým členky – zaťažované a namáhané vplyvom častých a pravidelných nárazov. Preto je dôležité, aby tenisky poskytovali chodidlám dobrú podporu a aby boli odpružené, čím sa vplyv nárazov stlmí. Materiál tenisiek by mal nohu okolo členka pevne obopínať. Crossový typ tenisiek by mal byť odpružený predovšetkým v prednej časti, zatiaľ čo tenisky určené na beh práve na päte. K stabilite nohy v teniske prispeje aj pevné šnurovanie. To niekedy býva doplnené suchým zipsom pre silnejší sťah.

tenisky
Tenisky nosíme najmä na šport.

Investujte do kvality

Pri kúpe tenisiek na športovanie sa naozaj oplatí siahnuť hlbšie do vrecka a staviť na kvalitu. Najmä ak to so športovaním myslíte naozaj seriózne. V podstate by vás základné typ kvalitných tenisiek nemal stáť viac ako 80 Eur. Ak ich využijete dvakrát týždenne, vydržia vám približne rok. Ženy by si nikdy nemali kúpiť tenisky určené pre mužov v menšej veľkosti. Mohli by uškodiť svojmu zdraviu. Ich noha je totiž úplne inak tvarovaná a aj ťažisko ženskej postavy je iné, preto sú pre ženy formované a odpružené tak, aby odrážali tieto skutočnosti.