Nepodceňujme správny výber omietky fasády domu

Fasáda domu ho robí domom a pri jej voľbe a zhotovení je podstatné, aby aj po rokoch vyzerala stále ako nová. Každý dom je unikátny s ohľadom na lokalitu, miestne prostredie alebo typ stavby. Je prirodzené, že aj voľba omietky je veľmi individuálnou záležitosťou, každý má o trocha iné predstavy o jej farebnosti, a preto je dobré konzultovať charakter fasády domu aj s odborníkom.

fasáda domu
Fasáda domu – závisí od nej aj životnosť vašeho domu

Farebný odtieň fasády domu

Pri výbere farby fasády je však potrebné myslieť aj na riziká s tým spojené. Každý farebný odtieň má svoj tzv. koeficient svetelnej odrazivosť, ktorý udáva, ako veľmi daný odtieň odráža svetlo. Odtiene s nízkym koeficientom, môžu mať za následok prehrievanie fasády a narušenie ich vnútornej štruktúry.

Výber vhodných fasádnych omietok

Výber omietok je pestrý. Fasádne omietky sú dostupné v najrôznejších zrnitostiach a farbách, pre takmer každý druh podkladu a účel. Minerálne omietky sú dodávané vo forme suchých zmesí, ktoré je potrebné na stavbe ešte rozriediť do tekutého stavu. Medzi ich výhody patrí vysoká paropriepustnosť a pomerne nízka cena. Pred jej použitím je však potrebné nechať omietku vyzrieť a potom na ňu aplikovať ochranný fasádny náter. Organické omietky patria spolu so silikónovými omietkami medzi najpoužívanejšie. Hlavnou prednosťou organickej omietky je jej odolnosť voči mechanickému poškodeniu a tvorbe trhlín.

fasády domu
Zatepliť môžete aj vidiecky dom či chalupu

Silikónová alebo silikátová omietka pre fasádu vášho domu?

Silikónové omietky patria medzi najvýhodnejšiu variantu povrchovej úpravy budov. Sú charakteristické dlhou životnosťou, vysokou paropriepustnosťou a stálofarebnosťou. Silikátové omietky sú často používaným varriantom pre povrchovú úpravu zatepľovacích systémov. Aplikácia silikátových omietok býva niekedy veľmi náročná a vyžaduje dokonale pripravený podklad.

Vizualizácia fasády vášho domu

S ohľadom na širokú farebnú škálu a možnosti riešenia je dôležité mať predstavu o tom, ako by vybraná farba na fasáde domu vyzerala. Jednou zo služieb, ktoré mnohé štúdia ponúkajú, je možnosť grafického návrhu fasády ešte pred jej samotnou realizáciou. Na vizualizácii projektu máte možnosť vopred vidieť, ako bude vyzerať fasáda vášho domu.