Navštívte Devínsky hrad po Dunaji 

    Už máte plné zuby zimy a v hlave plánujete jarné výlety? Možností, ako stráviť voľné víkendy je skutočne neúrekom. Niekomu stačí krátka prechádzka, inému práca v  záhradke či jazda na bicykli v okolí bydliska. Niekto rád doma v kuchyni pripravuje najrôznejšie dobroty a potom sa vyberie na piknik do prírody. Iný má rád históriu a  lákajú ho miesta svedčiace o našej dávnovekej minulosti.

A práve Devínsky hrad v blízkosti Bratislavy je lokalitou, kde si každý môže nájsť to svoje. Dá sa tam dostať jednoducho, či už peši, na bicykli alebo mestskou dopravou. Existuje však aj omnoho atraktívnejší a netradičnejší spôsob. Výlet na Devín si môžete ozvláštniť krátkou plavbou loďou po Dunaji. Devínsky hrad určite stojí aj za opakovanú návštevu, keďže patrí k najvýznamnejším kultúrnym, historickým a archeologickým lokalitám v rámci celej strednej Európy. Prvých osídlencov zaujal hlavne svojou strategickou polohou, pričom Hradné bralo sa majestátne týči nad sútokom Dunaja a Moravy. Devínsky hrad bol osídlený takmer nepretržite od kamennej doby do novoveku. Križovali sa tu Jantárová a  Podunajská obchodná cesta, ktoré predstavovali významné obchodné cesty svojej doby.

devinsky hrad
Hrad Devín rozhodne stojí za návštevu.

Plavba loďou na Devínsky hrad

     Pokiaľ skutočne uvažujete o tom, že čoskoro vyrazíte na výlet sami, s kamarátmi či s rodinou na hrad Devín, stačí si nájsť online ponuky cestovných kancelárií. Je ich hneď niekoľko a  ponúkajú jednodňové tematické výlety loďou po Dunaji. Jednou z  nich je výlet kompou do Hainburgu a  späť do Bratislavy so zastávkou na Devíne. Počas nej sa môžete vybrať na Devínsky hrad pešo alebo aj na bicykli. Je to skvelý nápad pre všetkých, ktorí chcú na chvíľu  utiecť z ruchu preplnenej Bratislavy a  trochu sa nadýchať vidieckej atmosféry. Neopakovateľné chvíle na palube lode spolu s výnimočnými pohľadmi na okolitú krajinu a kultúrne pamiatky vytvorí z vašej výletnej plavby pekný zážitok. Keďže kompa umožňuje prepravu bicyklov, vyhliadková plavba loďou so zastávkou na  Devínskom hrade je vhodnou možnosťou pre každého cyklistu, ktorý si chce svoj výlet niečím zaujímavým spestriť. 

dunaj
Plavba loďou po Dunaji poskytuje nevšedné pohľady aj na Staré Mesto.

Devínsky hrad je národná kultúrna pamiatka 

  Hrad Devín patrí k u nás najdlhšie skúmaným archeologickým lokalitám.  Archeologicko-historické výskumy, ako aj prínos do našich národných a slovanských dejín, bol jedným z dôvodov, prečo bol v roku 1961 „Devín – slovanské hradisko“ vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Tematická plavba loďou začína pohľadmi na historickú časť Bratislavy, jej nábrežie a Bratislavský hrad.  Pokračuje popod Nový most a most Lanfranconi a  končí pod majestátnym skalným bralom Devínskeho hradu.