Aká miska na polievku je najlepšia?

Vybrať si tú ideálnu misku na polievku je pomerne zložitý proces. Treba pri tom zohľadniť hneď niekoľko faktorov. Druhy polievok, ktoré najčastejšie varíte a veľkosť ich porcií. Materiál, z ktorého je miska na polievku vyrobená, či sú na nej ušká alebo nie. Jej dizajn, farba a celkový finiš – to všetko sú dôležité detaily.

miska na polievku
Praktická misky s uškami zaručí pohodlné servírovanie horúcej polievky.

Miska na akú polievku?

V prvom rade je treba určiť, aký druh polievky sa bude v miske najčastejšie servírovať. Myslí sa tým predovšetkým ich hustota alebo krémovitosť. Hustá a výdatná polievka by mala byť podávaná v širších a plytších miskách, aby mohla rýchlejšie chladnúť. Oproti tomu miska, z ktorej sa budú jesť redšie, vodové polievky, nech je hlbšia. To zmenší povrchovú plochu a tekutina ostane dlhšie teplá. Miska na polievku, z ktorej si chcete vychutnať číry vývar, by z rovnakého dôvodu mala mať skôr tvar šálky.

Miska na polievku a jej materiál

Miska na polievka sa dá zohnať v rôznych materiáloch. Každý má svoje špecifické vlastnosti, výhody aj negatíva. Napríklad misky zo skla síce vyzerajú pekne, ale sú krehké a rýchlo rozbitné, čo sa neoplatí najmä pri malých deťoch. Keramické misky dobre držia teplo a sú preto aj najrozšírenejšie. Mnohí výrobcovia dbajú aj na to, aby boli misky na polievku vyrobené z materiálu, ktorý je vhodný do mikrovlnky  alebo umývačiek riadu.

miska na polievku
Vkusná drevená miska navodí príjemný pocit pri jedle.

 

Veľkosť a štýl

Ideálna veľkosť misky na polievku je taká, aby sa do nej vmestila len jedna naberačka. To je štandardná porcia, ak po polievke ešte nasleduje hlavné jedlo. Väčšina misiek na trhu sú teda nadmernej veľkosti. To je výhodné, ak sa chcete nasýtiť iba z polievky. Niektoré misky majú po krajoch ušká, prípadne rukoväť na oboch alebo len jednej strane. To jednak umožňuje aby sa miska s horúcim obsahom bezpečnejšie podávala, a tiež aby ste ju mohli ľahšie nakloniť. Farbou a dizajnom by mala miska na polievku ladiť k vášmu ostatnému riadu.