Mokasíny pre gentlemanov – praktické, elegantné a štýlové aj v roku 2017

Keďže letné mesiace sú už za dverami, mohli by sme si priblížiť aká obuv je vhodná pre pánov na leto, a čo sa dnes nosí. Mnohí muži nosia po celý rok tie isté topánky, alebo ten istý typ. U mnohých sú to klasické botasky. Prečo by si však aj muži nemohli dopriať širšiu škálu obuvi, rovnako ako ženy? Muži sú často pohodlní a výber novej obuvi je pre nich malé utrpenie. Preto si volia stále ten istý druh obuvi, s ktorou sú spokojní už roky. Ale páni, ak chcete byť aj vy trochu štýloví a moderní, je čas na zmenu.

mokasíny
Mokasíny, klobúky, kardigany a pánske tašky – výbava každého moderného muža

Mokasíny na leto

Mokasíny sú jedným typom letnej obuvi. Ide u uzavretú obuv, ktorá sa však nosí naboso, teda bez ponožiek. Ak si zvolíte kvalitné, mali by byť z mäkkej kože alebo plátené. Čo je fajn na mokasínach je to, že sa vyrábajú v rôznych farbách a s rôznymi detailmi. Vďaka tomu môžete mokasíny nosiť celé leto. Samozrejme nie jeden pár. Môžete mať kožené k neformálnemu obleku, do práce i do mesta, k dlhým džínsom na večer do baru. Plátené môžete využiť počas dňa, na dovolenke, na výlete s rodinou, hodia sa ku krátkym nohaviciam aj plavkám. Existujú aj kožené lakované mokasíny aj s ozdobnou sponou, ktoré využijete zas do spoločnosti. Ak máte formálnu letnú akciu z práce alebo sa koná kamarátova svadba, takáto obuv je v lete úplne ideálna.

mokasíny
Hodia sa aj na formálnejšie udalosti

Vznik mokasín

Ako úplne prvé sa považujú indiánske. Pochádzajú zo severovýchodu Ameriky od roku 1750. Boli vyrábané z ovčej kože a vlny, a slúžili predovšetkým na ochranu chodidiel pred zimou. Také tie klasickejšie mokasíny ako ich poznáme dnes vznikli však v Londýne v roku 1847. Boli navrhnuté pre kráľovskú rodinu ako interiérová domáca obuv pre pánov. Tento dizajn sa stal populárny a začali sa vyrábať rôzne napodobeniny, ktoré boli dostupné aj bežným ľuďom. Nie je známe, kedy vznikli klasické lodné mokasíny, ktoré sú dnes veľmi populárne aj na bežné nosenie. Sú typické tým, že majú bielu protišmykovú podošvu, sú ľahké a veľmi mäkké, flexibilné.

Páni, ak chcete ísť s dobou, byť štýlový a elegantný zároveň, mokasíny by určite nemali chýbať pripravené vo vašom botníku toto leto.