Moje prvé tehotenstvo – čo robiť?

tehotenstvi
Tehotenství – 3 trimester

Prvé tehotenstvo býva samozrejme pre mamičky veľmi psychicky aj fyzicky náročné. Všetko je pre nich nové, telo sa mení a ešte bude meniť. Ak sa táto téma týka aj vás, určite máte ako prvorodička množstvo nezodpovedaných otázok. Základným pravidlom je pýtať sa vášho lekára, vašich známych a iných mamičiek. Pripravili sme pre vás niekoľko rád pre začiatok, ktoré vám pomôžu usporiadať si nový život.

Pripravte sa už vopred

Ak plánujete vaše tehotenstvo, začnite s prípravami skôr. Spravte si psychickú pohodu, začnite viac športovať, úplne sa vyhnite alkoholu a cigaretám. Ak ste tehotenstvo neplánovali, určite siahnite po prenatálnych vitamínoch z lekárne. Obsahujú najmä kyselinu listovú, ktorú bude vaše telo potrebovať hlavne v prvých mesiacoch tehotenstva.

Následným krokom môže byť skupinová alebo individuálna tehotenská príprava u odborníkov. Množstvo ponúkaných kurzov vám poskytne priestor, kde sa budete môcť zdôveriť so svojimi obavami a na vaše otázky vám budú podané skúsené odpovede.

Zapojte otecka

Vaše tehotenstvo môže budúcemu otcovi spôsobovať neistotu v tom, čo je jeho úlohou. Spýtajte sa ho či chce byť pri pôrode, či chce ísť s vami na ultrazvuk alebo nakupovať veci pre dieťatko. To, že odmietne s vami zdieľať niektoré zážitky neznamená, že nemá záujem o vaše dieťa. Niektorí muži jednoducho neznesú vidieť svoju ženu trpieť pri pôrode alebo sa nevyznajú v iných veciach, ktoré sa týkajú tehotenstva.

tehotenstvi
Tehotenstvi a strava počas tehotenstva

Nezabúdajte na seba

Pokiaľ nie ste na rizikovom tehotenstve, je úplne v poriadku hýbať sa.  Špeciálne cvičenia pre budúce matky, joga, vodný aerobik a podobne, vás zamestnajú a pomôžu pri bolestiach chrbta, a pripravia vás na telesnú námahu pri pôrode. Domnienka, že mamičky jedia za dvoch, je celkom mylná. Vo všeobecnosti vám stačí, okrem občasných maškŕt, len okolo 400 kilokalórií navyše.

Hovorte na svoje dieťa

Preukázalo sa, že haptonómia, ako sa táto činnosť aj nazýva, má priaznivý vplyv na vaše dieťa. Už od štvrtého mesiaca má vaše dieťa čiastočne vyvinutý sluch. Mamičky z portálu Modrý Koník, ktoré si užili svoje prvé tehotenstvo, radia dieťatku čítať, rozprávať naň, dokonca mu spievať. Okrem toho, že to prospeje inteligenčnému vývoju dieťaťa, pomôže to aj vám a vášmu partnerovi pripraviť sa na radostné obdobie po pôrode.