Mobilné domy – zaujímavá alternatíva bývania

mobilné domy
Mobilné domy sú známejšie na západe

Mobilné domy sú jednou z alternatív bývania, ktoré sa zrodilo asi pred 40 rokmi v USA a západnej Európe, kde sa doteraz tešia veľkej obľube. Tieto domy majú zavedenú elektrinu, vodu i odpad, preto poskytujú plnohodnotné bývanie na kratší čas ale i celoročne. Všetko závisí od tepelnej izolácie domu.

Využitie domov

Najčastejšie môžeme mobilné domy vídať v kempoch a rekreačných oblastiach, no výnimkou nie sú ani súkromné pozemky s obmedzenou klasickou výstavbou. Domy teda môžu slúžiť ako prechodné bývanie počas dovolenky alebo víkendov, ďalej ako rybárske či poľovnícke chaty, môžu slúžiť ako celoročné príbytky, sídla pre podnikateľov, sklady, letné kuchyne, ale i skúšobne či klubovne. Mobilné domy sú taktiež veľmi dobrou náhradou domova v krajinách, ktoré zasiahla nejaká živelná pohroma.

Výhody, ktoré mobilné domy ponúkajú

Ak si takýto mobilný dom objednáte, jeho zhotovenie bude trvať len niekoľko mesiacov. Navyše je to oproti klasickému domu aj oveľa lacnejšia záležitosť. Keďže domy sa robievajú na zákazku, môžete si zvoliť vami požadovanú veľkosť. Výhodou mobilných domov je aj ich mobilita, čo znamená, že dom je možné presťahovať z jedného miesta na druhé, čo je veľmi praktické napríklad v krízových oblastiach.

Najväčšou výhodou a dôvodom prečo si ľudia mobilné domy obľúbili, sú ale ušetrené peniaze za projektovú a stavebnú prípravu, rýchle zhotovenie a dodávka domu. Ak si teda takýto dom objednáte, už zhruba o 3 mesiace sa do neho môžete nasťahovať. Dom sa pripojí na predpripravené inžinierske siete a keďže sa dodáva plne zariadený (takže ušetríte aj za nábytok), môžete ho hneď začať využívať. Peniaze však ušetríte aj na prevádzke, pretože vďaka kvalitnej konštrukcii a dobrému vnútornému zatepleniu ušetríte náklady za vykurovanie. Výhodou mobilných domov je aj ich variabilita, teda môžete si vybrať rôznu veľkosť a usporiadanie domu. Rozmery sa pohybujú cca od 14-140m2 a usporiadanie podľa želania na výšku, dĺžku ale i do tvaru L či U.

mobilné domy
Zabudnite na stavebné povolenie.

S výhodami, ktoré mobilné domy ponúkajú sme ale ešte zďaleka neskončili. Poznáte to nekonečné behanie po úradoch, vybavovanie stavebných povolení, podpisy, pečiatky a neposlednom rade poplatky? Pri mobilných domoch sa s týmto zhonom nestretnete, pretože sa nepovažujú za stavbu. Stavebné povolenie teda v tomto prípade nepotrebujete.

Ako vidíte mobilné domy poskytujú množstvo výhod a dajú sa využiť rôzne. Ak teda uvažujete o stavbe domu, môžete zvážiť aj túto zaujímavú alternatívu.