Minecraft prekonal aj Tetris

Na prvý pohľad nie príliš lákavý vzhľad nezabránil tejto 3D sandboxovej hre v tom, aby sa v priebehu rokov stala najpredávanejšou videohrou na svete. No v prípade hry Minecraft je zaujímavá celá jej história, vrátane toho ako vznikla. Nápad skrsol v hlave programátora Markusa Perssona keď hral inú hru. Rozhodol sa vytvoriť podobnú hru a kvôli tomu dokonca opustil aj svoje zamestnanie.

minecraft
Peňaženka s grafikou a logom z obľúbenej videohry Minecraft

História Minecraftu v skratke

Prvá verzia vznikla doslova ako svet v biblii, za šesť dní a vyšla pod názvom Cave Game. Nebola však vydaná pre verejnosť. Verzia pre-classic bola prvou pre verejnosť a mala rozmery 100x100x100 blokov. Hra sa postupne vyvíjala a zlepšovala. Pridávali sa nové druhy blokov aj ďalšia možnosti a vďaka tomu si získavala stále viac fanúšikov a hráčov. V rokoch 2010 a 2011 sa vystriedali Alfa a Beta testovacie verzie a nakoniec bola vydaná plná verzia pre PC na druhom ročníku podujatia MineCon v Las Vegas. Hra sa o celú dobu vylepšovala a rozširovala. V roku 2014 spoločnosť Mojang, ktorú Persson založil, aj s právami na hru Minecraft odkúpil Microsoft. Aj naďalej sa však hra rozvíjala a do súčasnosti si ju kúpilo už viac ako 150 miliónov ľudí po celom svete. Dokonca aj z Antarktídy.

minecraft
Mäkko kúsavý plyšák Zombie z počítačovej hry Minecraft

 

Zaujímavosti o ktorých možno neviete

Tichá zelená postavička Creeper, ktorá sa potichu priblíži k hráčovi a vybuchne, vznikla omylom. Pri tvorbe prasiat sa totiž poplietlo zadanie rozmerov tela. Postavička bola tak na prasačích nôžkach a telo vo zvislej polohe. Reč Endermana je mierne upravená angličtina prehrávaná odzadu. Keby boli kury z hry Minecraft skutočné, mali by výšku asi 1 meter. Známy producent a DJ Deadmau5 má v hre svoju jedinečnú postavičku. Jediná totiž má a môže mať myšacie uši, ktoré boli do hry naprogramované iba pre ňu. Mačky v Minecrafte nemajú deväť životov. Sú dokonale nesmrteľné. Pri páde z akejkoľvek výšky sa im totiž nikdy nič nestane. Ak by bola reálna vaša postavička, vyrovnala by sa Herkulovi. Dokázala by totiž uniesť až 350 tisíc ton nákladu!!! V hre nie sú žiadny býci, ale kravičky sa aj napriek tomu množia a majú teliatka. Vo Švédsku bol istý čas Minecraft používaný ako vyučovacia pomôcka v školách, pretože podľa odborníkov rozvíja tvorivosť, schopnosť riešiť problémy aj logiku. V súčasnosti stále prebieha nakrúcanie filmu Minecraft, ktorý má vyjsť v roku 2022 pod taktovkou spoločnosti Warner Bros. Pictures. Pôvodne mal byť vydaný v roku 2019, ale pôvodný režisér od projektu odstúpil a tak sa termín dokončenia posunul. Takto by sa dalo ešte pokračovať, no stačí keď dodám, že svojou popularitou už Minecraft prekonal aj hru Tetris.