Komerčný miesič na cesto je v kuchyniach už dlhší čas a stal sa neoddeliteľnou súčasťou komerčného kuchárstva. Prvý miesič s rotujúcimi časťami si nechal patentovať v roku 1856 v Baltimore klampiar Ralph Collier. Bolo to ručne napájané zariadenie a predchodcom zložitejších strojových mixérov, aké poznáme dnes. Dôvody, prečo používame komerčný miesič na cesto sú celkom zrejmé. Pre profesionálnych kuchárov či pekárov je najdôležitejšou vecou konzistentný produkt. Pri výbere miesiča na cesto budete musieť vziať do úvahy to čo vyrábate a príslušné množstvá. Bežne mylnou predstavou je, že ak si kúpite 5-litrový miesič, môžete vyrobiť 5 kg produktu. Nie je to tak, a všeobecným pravidlom je, že misu môžete naplniť na približne dve tretiny, takže v päťlitrovej nádobe vymiesite 3,3 kg produktu atď.
Ako funguje miesič na cesto?
Miesič má silný motor a špeciálnu nádobu, ktorá je pevne zaistená na svojom mieste, keď je miesič v prevádzke. Miesiče sú k dispozícii buď v prevedení na dosku/stôl alebo na podlahu. Vysoko odolné podlahové modely môžu mať objem misy aj viac ako 130 litrov a vážiť stovky kilogramov. To, či je miesič pultovým alebo podlahovým modelom, závisí od jeho veľkosti. Miesiče, ktoré majú veľkosť 20 litrov a menej bývajú stolnými modelmi a zvyčajne sa používajú v kaviarňach a menších reštauráciách. Väčšie miesiče bývajú vďaka svojej veľkosti a hmotnosti skôr podlahovými modelmi a používajú sa v komerčnejších prevádzkach ako pekárne či závodné kuchyne.
Miesič so špirálou
Ak sa plánujete špecializovať na chlieb alebo pizzu, mali by ste zvážiť špirálový miesič, ktorý je špecializovaný na miešanie cesta. Miešadlo v tvare špirály zostáva nehybné, zatiaľ čo sa misa otáča. Táto metóda umožňuje špirálovému miesiču miešať rovnako veľkú dávku cesta oveľa rýchlejšie a s menej podmieseným cestom ako podobne poháňaný planetárny miesič. Špirálové miesiče môžu miesiť cesto s menším trením ako planetárne miesiče. Toto umožňuje cesto miesiť bez zvýšenia jeho teploty. Zaistí sa tak, že cesto bude môcť správne kysnúť, aby sa dosiahol rovnomernejší konečný výsledok. Pomáha to tiež vyhnúť sa nežiaducim vzduchovým bublinám v chlebe. Tieto miesič na cesto je základom v komerčných kuchyniach po celom svete.