Maľovanie bytu farebne a kreatívne!

maľovanie bytu
Maľovanie bytu rôznymi technikami oživí váš interiér!

Maľovanie bytu sa dá poňať aj netradične a originálne a nemusíte sa pri ňom vôbec zameriavať iba na „nudné“ jednofarebné steny. Oveľa modernejšie sú teraz dvoj či dokonca aj viac farebné steny, ktoré oživia celý váš interiér. Hodia sa predovšetkým do bytov a izieb, ktoré sú zariadené v minimalistickom štýle a tak dovoľujú farebnej stene stať sa dominantnou celej miestnosti bez toho, aby sa „bila“ s nábytkom či inými doplnkami. Ako na takéto farebné maľovanie bytu? To sa dozviete v našom článku!

Dvojfarebné steny – ostré línie alebo efektívne prechody?

Najprv sa zameriame na maľovanie bytu, v ktorom chceme mať dvojfarebné steny. Ide o steny, ktoré sú farebne predelené horizontálne (nie vertikálne). Pri takomto maľovaní sa zväčša uplatňuje zásada, že v spodnej časti steny sa nachádza tá farba, ktorá je výraznejšia a dominantnejšia, pričom horná časť steny je namaľovaná už len bielou či inou neutrálnou a hlavne jemnou farbou. Takisto sa dá využiť efektívny farebný prechod medzi spodnou a vrchnou časťou steny, takže tieto dve farby nemusia byť predelené presnou a strohou hranicou.

Ako príklady na dvojfarebné maľovanie bytu môžeme uviesť sýtu ružovú alebo modrú farbu, ktorá smerom hore prechádza od tmavších odtieňov až po tie najbledšie, dokonca môže prejsť až do úplnej bielej. Príklad, kedy je zasa oveľa efektívnejšia presne vymedzená strohá hranica, je napr. keď chceme na stene skombinovať farby čiernu a bielu.

Viacfarebné steny alebo maľovanie bytu s technikou batikovania

Ak ste sa rozhodli pre viacfarebné maľovanie bytu, vrelo vám odporúčame tzv. metódu batikovania. Pokiaľ máte aspoň trošku umeleckého talentu, môžete sa do tejto techniky pustiť aj sami. Vopred však treba myslieť na to, že pri batikovaní sa farby navzájom prekrývajú a tak je potrebné vhodne zvoliť aj farebné odtiene, ktoré chcete na stene použiť. Vhodné je napr. skombinovať modrú farbu so zelenou alebo červenú farbu s oranžovou, nevhodné je zasa naopak snažiť sa zlúčiť dokopy napr. modrú a červenú.

maľovanie bytu
Maľovanie bytu v čierno-bielom minimalistickom štýle

Každopádne, nech už si vyberiete dvojfarebné alebo viacfarebné steny s technikou batikovania, môžete si byť istý, že takéto maľovanie bytu dodá vášmu interiéru úplne iný, originálny a jedinečný vzhľad, ktorý vám bude závidieť každý, kto sa vás rozhodne navštíviť.