Lustre a ich využitie v domácnosti

Lustre
Moderný luster do obývacej izby alebo spálne – MBSUN.cz

Pri zariaďovaní  interiéru je dôležité nezabúdať ani na správny výber osvetlenia, ktorým náš domov zútulníme, vyzdvihneme a dodáme mu tú pravú atmosféru. Lustre vyberáme podľa toho, v akej miestnosti ich plánujeme využívať. Rozdielne osvetlenie je totižto potrebné do kuchyne či obývačky a úplne iné osvetlenie si zasa vyžaduje pracovňa, detská izba, prípadne predsieň alebo kúpeľňa.

Lustre do každej miestnosti

Lustre do detskej izby vyberáme tak, že priestor rozdelíme podľa činností dieťaťa (napr. priestor na hranie, spánok či učenie) a každá táto časť by mala byť osvetlená osobitne. Najmä správne osvetlenie priestoru na učenie je veľmi dôležité. V spálni je vhodné okrem centrálneho osvetlenia pridať aj nástenné alebo stolové lampy po oboch stranách postele. V kuchyni je potrebné aj samostatné osvetlenie pracovnej plochy kuchynskej linky či jedálenského kúta. V prípade, že vyberáme osvetlenie do obývačky, ide nielen o dokonalé osvetlenie interiéru, ale tiež o vzhľad lustra. Lustre v obývačke by mali byť v súlade s celkovým štýlom zariadenia tak, aby vkusne zapadli a zároveň sa medzi ním nestratili.

História s modernými prvkami

V súčasnosti je v trende spájať historické prvky s modernými. Takýmto historickým a veľmi pôsobivým prvkom v interiéri môže byť napríklad klasický krištáľový luster. Krištáľové lustre sa hodia do veľkých miestností s historickým štýlom nábytku, ale aj do moderných, minimalistických obývačiek, kde interiér príjemne oživia a sú tzv. čerešničkou na torte.

Luster
Dekoratívny luster Ball biely – MBSUN.cz

Na čo pri kúpe lustra nezabudnúť…

Pri kúpe klasického krištáľového lustra je potrebné si uvedomiť, že bude ťažký (niekedy s váhou až do 200kg) a je nevhodné zavesiť ho na sadrokartónové stropy. Taktiež by sa nemal zavesiť príliš nízko ani vysoko, minimálna výška, ktorú treba dodržať je približne 190 až 220 cm. Takéto lustre si vyžadujú, aby sme doplnkové svietidlá volili veľmi opatrne a kombinovali ich radšej  s nenápadnými, jednoduchšími typmi.

Lustre sú neodmysliteľnou súčasťou každého interiéru, dodávajú miestnosti osobitý vzhľad. Stačí si len vybrať z nekonečnej ponuky, ktorá je v súčasnosti na trhu.