Vyberáte si led svetlá na auto? Overte si niekoľko nevyhnutných parametrov!

Samotná LED technológia už nepatrí k tak ospevovaným novinkám na trhu. Vždy sa nájde ďalšia skupina odborníkov, ktorí dokážu navrhnúť novšie a novšie doplnkové príslušenstvo do auta. Ak sú stále predmetom vášho záujmu led svetlá na auto, sledujte konkrétne parametre a určite sa neunáhlite! Aj keď ide “len“ o doplnkovú výbavu pre váš automobil, hľadajte kvalitné riešenia. Len tie sa pre vás stanú zárukou bezpečnej jazdy. Bez funkčného osvetlenia si to už nemožno otočiť ani len za najbližší roh. Povinnosť celoročného svietenia (a to aj počas dňa) podporila detailnosť pri výbere. Čo musia led svetlá na auto spĺňať, aby sme ich mohli považovať za TOP funkčné osvetlenie? V podstate takmer všetko, v čom sú pozadu ostatné typy svietidiel!

led svetlá na auto
LED svetlá na auto sa používajú dodnes.

LED svetlá na auto? To nie sú len také dve malé bodky vpredu na aute

Je to úsporná elektronická súčiastka, ktorou prechádza prúd v priepustnom smere. Svetlo je úzko spektrálne a  led svetlá na auto sa tak odlišujú aj farebným prevedením. Výsledné vyžarované svetlo závisí od štruktúry a chemického zloženia polovodičového materiálu. Prečo vlastne chcete klasické žiarovky vymeniť za led svetlá na auto? Pretože ste si overili ich výhody, úsporu a parametre nielen pre vlastnú bezpečnosť, ale aj pre bezpečnosť ostatných účastníkov. Tým najdôležitejším parametrom pre led svetlá na auto je určenie svietivosti. Nedajte sa oklamať už opozeraným príkladom, že 5W led žiarovka svieti rovnako ako klasická žiarovka pri spotrebe 50W. Svietivosť je určená veličinou svetelný tok a ten sa udáva v jednotkách lumen (lm).  

led svetlá na auto
LED svetlá na auto sa používajú aj do interiéru.

LED svetlá na auto a ich konkrétne čísla?

Na príklade z overených zdrojov európskych smerníc sa led žiarovka pri 410 – 430 lm rovná klasickej žiarovke pri spotrebe približne 40W. Jednotka lumen ďalej špecifikuje, koľko svetla vyžaroval svetelný zdroj do všetkých smerov nad 120°C. Ak led svetlá na auto vyžarujú svetlo len určitým smerom (a to do 120°), sú označované v candeloch (cd). Pri výbere modelov pre led svetlá na auto treba sledovať aj konkrétne typy použitých led diód. Pre automobily sú najvhodnejšie SMD a COB verzie. 

Farbu pre led svetlá na auto charakterizuje jej teplota, ktorá sa udáva v Kelvinoch (K). Tak si môžete vybrať v spektrách teplej bielej až po studenú bielu (od 3200 – 6500 K). Led svetlá na auto sú typické svojou dlhou životnosťou a nízkou spotrebou energií. Najčastejšie sa udáva ich životnosť až do 30 000 hodín. To je naozaj neuveriteľne dlho!