Kvalitný matrac je zárukou kvalitného spánku

Spánok je veľmi dôležitý pre každého z nás. Podľa štatistických prieskumov, tretinu nášho života strávime v posteli. Pokiaľ však posteľ nie je kvalitná, môžeme v nej stráviť aj pol dňa a aj tak si dobre neoddýchneme. Základom kvalitného spánku je totiž v prvom rade matrac, na ktorom spíme a po ňom prostredie, v ktorom spíme. Ak sa zobúdzate vyčerpanejší než ste si líhali a bolí vás celé telo, toto by malo byť pre vás signálom, že s vaším matracom nie je všetko v poriadku.

Zistite čo je v ponuke

matracVýber matraca závisí od viacerých faktorov. Ako prvé by ste si mali uvážiť aké rozmery matraca potrebujete. Záleží to od toho akým priestorom disponujete, koľko osôb bude na ňom spávať… Keď už toto máte rozmyslené, treba začať rozmýšľať aký druh matraca by bol pre vás najvhodnejší. Pokiaľ sa do matracov veľmi nevyznáte, skúste si o nich niečo naštudovať alebo rovno zájsť do predajne a poradiť sa so školeným predajcom, ktorý by vám na základe vašich požiadaviek mal vedieť poradiť. Či už si vyberiete matrac penový, pružinový, latexový alebo viscoelastický, vyberte si ho len v prípade, že ste si istí, že vám bude vyhovovať. Samozrejme aj u matracov platí záručná doba, preto ak po pár nociach zistíte, že to predsa len nie je ono, matrac môžete vymeniť za iný.

Starostlivosť o matrac

matrac

Životnosť kvalitného matraca je približne 10 rokov. Ak sa však správne udržuje, môže v dobrom stave vydržať o niečo dlhšie. Dobrým začiatkom je kúpa poťahu, ktorý chráni povrch matraca. Aby sa v ňom neusadzoval prach, matrac treba aspoň raz do mesiaca povysávať. Taktiež je dobré matrac raz za čas vytiahnuť na slnko a vyvetrať. A aby ste zabránili predčasnej deformácii matraca, každé tri mesiace ho otočte.

Myslite na všetko

Kúpou matraca to však niekedy nekončí. Pokiaľ rám vašej postele je starý, a dáte doň nový matrac, je pravdepodobné, že matrac sa poškodí skôr ako by mal. Preto je dobré zvážiť popri kúpe matraca aj kúpu postele. Dosky postele by mali byť pevné a prepúšťať vzduch.

Samozrejme za kvalitný matrac si aj trochu priplatíte. No ja si myslím, že za kvalitný spánok sa oplatí za-investovať.