Kvalitné matrace – praktický sprievodca pred kúpou

Prvé rozhodnutie, ktoré budete musieť urobiť má čo dočinenia s jadrom matracov, ktoré poskytuje podporu pre celé telo. Existujú štyri bežné typy: pružinový, penový, latexový a vzduchom naplnené.

Ak sa vám páči matrac, ktorý pruží…

Matrace s vnútornými pružinami majú tie štandardné vlastnosti pruženia. Môžete si zvoliť aké veľké pruženie chcete. Obvykle sa matrace vypĺňajú pružinami od najsilnejších a najpevnejších s označením 12 po tenšie a viac stlačiteľné s označením 18. Ľudia s vyššou hmotnosťou radi preferujú silnejšie matrace, ktoré im poskytujú lepšiu podporu. Pružiny, ktoré sú navzájom spojené sú mimoriadne odolné a zároveň nerobia na matraci takzvané vlny keď sa zaťaží len jedna časť matraca. Tieto matrace si môžete zvoliť aj s vonkajšou vrstvou z peny alebo vyplnenú vláknami.

Ak dávate prednosť extra-pevnému základu …

Matrace z pamäťovej peny, ktoré majú polyuretanové jadro, pružia oveľa menej. Keď sa naň posadíte máte pocit, že ste poklesli, a že sa matrac stlačil. Ak chcete určiť kvalitu tohto matraca spýtajte sa na hustotu peny. Tá môže mať hrúbku od 2-6 palcov, čo určuje ako veľmi sa pamäťová pena stlačí. Pokiaľ ide o hustotu, váha 5 libier na kubickú stopu je považovaná za veľmi vysokú kvalitu. Dobré matrace sú ale aj tie s váhou 3 libry.

Ak máte radi trochu silnejšiu podporu…

matrace
Latexové matrace sú skvelým riešením pre vašu chrbticu

Latexové matrace sú podobné tým z pamäťovej peny, pokiaľ ide o pevnosť, ale majú trochu vyššie vlastnosti odpruženia. Prírodný latex je tiež antibakteriálny a odolný voči plesniam a roztočom. Tento matrac môže byť trochu drahší, avšak vydrží aj 20 rokov. K dispozícií máte dva typy latexu. Dunlom má vyššiu hustotu a je ťažší, naopak z ľahšieho typu Talalay budete mať po posadení mäkší pocit.

Prispôsobivé matrace …

Dostupnou novinkou sú aj matrace plnené vzduchom, ktorého objem môžete kontrolovať pomocou diaľkového ovládania. Pri prevedení dvojitých matracov môžete samozrejme kontrolovať každú polovičku osobitne. Vrchná úprava môže byť vyplnená penou alebo vláknami.