Kvalitná a dôsledná rekonštrukcia bytu nespočíva iba v novom nábytku

rekonštrukcia bytu
Rekonštrukcia bytu si vyžaduje dôkladné naplánovanie

Každá rekonštrukcia bytu spočíva v jeho vylepšení, modernizácii bytu a teda dosiahnutí vyššieho komfortu bývania. Rekonštrukcia bytu, ak má byť naozaj kompletná a dôsledná, je však zvyčajne finančne aj časovo pomerne náročná a nie vždy je v našich silách zvládnuť ju naplánovať aj previesť svojpomocne. Najlepším riešením je osloviť profesionálov, ktorí nám pomôžu nielen s odbornými prácami počas rekonštrukcie bytu, ale aj s jej samotným naplánovaním.

Dokážu optimálne posúdiť charakter a stav bytu a navrhnúť primerané riešenia či poukázať na to, čo je naozaj nevyhnutné vymeniť, pretože je veľký rozdiel napríklad v tom, aký byt prerábame, či ide o starý tehlový alebo panelákový byt, akú dlhú históriu má byt už za sebou aj aký je jeho celkový technický stav. Od týchto kritérií sa potom odvíja aj plánovanie celej rekonštrukcie, kedy je dôležité naozaj nič nepodceniť a nezanedbať, aby sa vám nestalo, že napr. vymeníte obklad v kúpeľni bez toho, že by ste skontrolovali aj stav pôvodných rozvodov. Takéto chyby môžu potom vašu rekonštrukciu výrazne skomplikovať a predražiť.

Rekonštrukcia bytu – radšej raz a poriadne

rekonštrukcia bytu
Záleží aj na malých detailoch

Ak sa už rozhodnete pre rekonštrukciu bytu, pustite sa do nej raz a naozaj dôkladne, nevypláca sa robiť ju po etapách alebo odkladať niektoré jej časti na neskôr. Z vlastnej skúsenosti viem, že neskôr sa vám už k tomu nebude chcieť vracať a najmä v prípade, že sa už do bytu či domu nasťahujete. A dôsledkom bude nespokojnosť s vlastným bývaním, rozhodnutia typu „veď tá pôvodná kuchyňa nám ešte nejaký ten rok vydrží, alebo podlahy vymeníme až neskôr, o rok či nabudúce“, ktoré naozaj nie sú dobrým riešením ani ak je dôvodom váš menší finančný rozpočet. Ak teda rekonštrukcia, tak raz a poriadne…

Do čoho investovať s obmedzeným rozpočtom?

Pri rekonštrukcii bytu si určite priority a investujte predovšetkým do zlepšenia celkového technického stavu bytu, do dobrého dispozičného riešenia priestoru a kvalitných materiálov aj odborného remeselného prevedenia. Rekonštrukcia bytu spočíva najmä v investícii do vecí, ktoré vytvárajú kvalitu a základný charakter bývania, napr. rozvody, okná, dvere, podlahy, steny. Ak to nie naozaj nevyhnutné, sedaciu súpravu či nábytok môžete vymeniť hocikedy, ale k výmene rozvodov či zmene dispozičného riešenia sa už tak jednoducho nedostanete.