Kúzelník a iluzionista: čo predvádzajú?

Kúzelníci predvádzajú rôzne triky alebo ilúzie počas svojho predstavenia, ktorými bavia divákov. Kúzelník predvádza kúsky, ktoré sa zdajú byť nemožné alebo nadprirodzené v bežnom živote, preto im hovoríme kúzla. Najpopulárnejšie kúzla zahrňujú karty, alebo ide o zmiznutie predmetu alebo človeka, vytiahnutie králika z klobúka, pílenie osoby na polovicu a podobné. Úspech kúzelníka spočíva v jeho schopnosti vytvoriť ilúziu, ktorá sa javí ako skutočná, a upriamiť pozornosť divákov tam, kde chce v určitom okamihu.

kúzelník
Kúzelník rád používa kartové triky.

Kúzelník – niekoľko faktov o kúzelníkoch:

Kúzlám, ktoré kúzelník predvádza sa kedysi hovorilo hokus-pokus, alebo abrakadabra. Slovo abrakadabra pochádza z aramaickej frázy „Avra Kehdabra“ čo v preklade znamená „vytvorím to, čo hovorím“.

Najstarší zaznamenaní kúzelník sa datuje až do starovekého Egypta, Ríma a starovekého Grécka. Považovali sa za skutočných čarodejníkov a každý v tom čase veril, že majú nadprirodzené sily. Ľudia verili, že títo kúzelníci mali možnosť zmeniť počasie, predchádzať chorobám či uzdravovať chorých, a dokonca aj pomáhať vyhrať vojnu.

Keď sa v 4. storočí kresťanstvo stalo dominantným náboženstvom, kúzelníci boli zakázaní. Veľa ľudí, ktorí mali „nadprirodzené schopnosti (kúzelníci, čarodejnice), boli považovaní za ctiteľov diablov a preto boli odsúdení na smrť.

kúzelník
Kúzelník má skvelý kostým.

Kúzelník, ako ho poznáme dnes, bol verejnosti predstavený v podobe zábavnej šou už v 16. storočí. Robil prevažne kartové triky, zmiznutie premetov a vykonával čítanie mysle druhým. Dnes sa kúzla predvádzajú pred tisíckami divákov na celom svete. A stále je to obľúbený zábavný program pre deti ale aj pre dospelých. Niektorí kúzelníci alebo iluzionisti predvádzajú veľkolepé kúzla ako zmiznutie reálneho skoro 200 tonového lietadla, vznášanie áut, či umiestnenie osoby do maličkého boxu.

A vedeli ste, že:

  • Jeden z najznámejších iluzionistov bol barón Wolfgang von Kempelen. V roku 1770 vymyslel automatizovaného šachistu (stroj). Benjamin Franklin hral proti stroju v roku 1783 a prehral.
  • Harry Houdini, ktorý je dodnes považovaný za najznámejšieho kúzelníka, zomrel na Halloween v roku 1926 v Detroite v štáte Michigan na peritonitídu spôsobenú apendicitídou.