Najrozsiahlejší ostrov ležiaci v oblasti Karibského mora. Ostrov zaujímavý svojou históriou aj historicky dôležitej geografickej polohe. Miesto plné viditeľných protikladov a rozmanitých každodenných tvárí. Aj to je ostrov Kuba, ktorý je stále viac a a viac vyhľadávanou turistickou destináciou nielen pre severoamerických dovolenkárov. Hlavné mesto Havana, polostrov Varadero, bývalé administratívne centrum Santiago de Cuba či ostrovy Cayo Coco a Cayo Largo. Len niekoľko miest, ktoré sú lákadlom pre zahraničných návštevníkov ostrova „slobody“.
Piesočnatá pláž Playa de Varadero
Koloniálne centrum Havany bolo v roku 1982 vyhlásené organizáciou UNESCO za svetové kultúrne dedičstvo. Polostrov Varadero vybiehajúci z pobrežia východne od Havany je v súčasnosti najväčším turistickým centrom. Varadero, ktoré bolo v minulosti hlavne miestom rybolovu a ťažbou soli, je dnes najlepšie vybaveným turistickým strediskom na ostrove Kuba. Ponúkajúcim množstvo reštaurácií, barov, zábavných zariadení a hotelových komplexov.
Bez cukrovej trstiny by nebol rum
Východne od Havany leží Provincia Matanzas. Je to z veľkej časti rovina, na ktorej sa pestuje cukrová trstina. V provincii sa v pokojnom mori nachádzajú nádherné korálové útesy s množstvom exotických rýb. Jedným z najkrajších miest je Zátoka svíň (Bahía de Cochinos) s výbornými možnosťami pre dovolenkárov. Táto zátoka pozdĺž poloostrova Zapata má krasové podložie plné nádherných jaskynných systémov. Na pobreží sa vyskytujú jaskyne a neďaleko pobrežia malé ale hlboké jazierka obklopené pralesom a bažinami.
Zátoka svíň je miestom invázie na Kubu
Invázia v Zátoke Svíň bola neúspešná operácia kubánskych emigrantov v roku 1961. Túto akciu financovala a podporovala americká administratíva, ktorej cieľom bolo zvrhnutie kubánskeho revolucionára Fidela Castra. Operácia sa uskutočnila necelé tri mesiace potom, čo sa John Fitzgerald Kennedy stal známym americkým prezidentom. Vylodenie na pláži Girón v tejto zátoke bolo vopred prezradené a skončilo neúspešne. Zajatých kubánsko-amerických vojakov museli neskôr za výkupné z Kuby dostať americké mimovládne organizácie. Vymenili ich za lieky a potraviny.