Krížovkársky slovník na Slovensku a jeho história

krížovkársky slovník
Krížovkársky slovník pre jednoduchšie riešenie krížoviek

Prvá Abeceda krížovkára

Aj taká (ne)obyčajná vec, akou je krížovkársky slovník, si na Slovensku prešla svojou históriou. Za úplne prvé vydanie slovenského krížovkárskeho slovníka sa považuje kniha s názvom Abeceda krížovkára, ktorú v roku 1972 vydal Ján Belička. V tej dobe sa stala obrovským hitom medzi všetkými vášnivými krížovkármi, pretože im značne uľahčila lúštenie náročnejších druhov krížoviek a zároveň im rozšírila ich obzory. O jej popularite určite svedčí aj fakt, že v priebehu nasledujúcich dvoch desaťročí prišlo na trh ďalších päť jej „aktualizovaných“ vydaní. Posledné (piate) vydanie sa na pultoch obchodov objavilo v roku 1993.

Od tej doby však doba výrazne pokročila a s ňou sa zmenil aj obsah krížoviek. Dnes už totižto obsahujú krížovky aj množstvo moderných výrazov, pre ktoré tento prvý slovenský krížovkársky slovník už nie je postačujúci. Práve preto vznikajú stále nové a nové publikácie v tlačenej podobe pre „klasikov“, ale aj niečo pre mladšie ročníky, ktoré určite ocenia krížovkársky slovník v online podobe.

Krížovkárske slovníky od autorov krížovkárskych časopisov

Pokiaľ sa však ešte vrátime späť do histórie, do už spomínaného roku 1993, tak v ňom vznikol ďalší významný krížovkársky slovník na Slovensku. Jeho autormi boli zároveň aj autori jedného z doposiaľ najobľúbenejších krížovkársky časopisov – autori časopisu Šibal. O dva roky na to sa knižnica krížovkárskych slovník rozšírila o ďalší hodnotný kúsok a to konkrétne o Encyklopédiu krížovkára od Petra Krajčíra, ktorá po častiach vychádzala až do roku 1997, kedy ju ukončil posledný (zhodou okolností tiež piaty) zväzok. Ešte aj dnes, keď navštívite kníhkupectvo so zámerom kúpiť sebe či svojmu blízkemu krížovkársky slovník, môžete tu naďabiť práve na túto Encyklopédiu. Či sa vám však zíde aj pri najnovších krížovkách je však otázne.

krížovkársky slovník
Ako sa vyvíjal krížovkársky slovník na Slovensku?

Krížovkársky slovník online

Najaktuálnejšiu novinku však v bežnom kníhkupectve nenájdete. Nájdete ju vo svojom mobile, tablete či notebooku, pretože je ňou krížovkársky slovník online. Jeho výhodou je to, že v ňom môžete hľadať rýchlejšie a jednoduchšie rôznymi spôsobmi a je neustále aktualizovaný o nové výrazy zo všetkých oblastí. V konečnom dôsledku je však výber len a len na vás – či už dáte prednosť tlačenej forme, ktorá má určite svoje čaro, alebo sa rozhodnete pre praktickejšiu variantu – krížovkársky slovník online.