Konferenčný stolík nesmie chýbať v žiadnej obývačke

Konferenčný stolíkKonferenčný stolík je neodmysliteľnou súčasťou každej obývačky. Obývačka bez konferenčného stolíka je niečo ako jedlo bez soli. Proste nekompletná. Stolík pôsobí ako zjednocujúci prvok, vďaka ktorému je izba útulnejšia. Jeho miestom je priestor pred  pohovkou, sedacou súpravou či medzi kreslami. Okrem iného slúži na servírovanie kávy, čaju alebo iného občerstvenia pre členov domácnosti alebo hostí.

Ako vybrať ten správny konferenčný stolík?

Pri výbere konferenčného stolíka, okrem ceny prihliadame na niekoľko faktov. Rozmery, tvar, materiál a účel stolíka. Čo sa rozmerov týka, konferenčný stolík by mal byť primeraný priestoru, ktorým disponujete. V malej obývačke by napríklad príliš veľký stolík pôsobil ako päsť na oko. Preto správny rozmer by nemal presahovať rozmer sedačky. Ba mal by byť o niečo kratší.

Konferenčný stolíkVýška by sa mala zhodovať s výškou sedacej časti pohovky alebo stoličiek. Tvar môže byť obdĺžnikový, štvorcový, okrúhly… Ak máte malé dieťa je lepšie zvoliť ten okrúhly, aby sa náhodou nezranilo na ostrej hrane. Výber materiálu závisí od ostatného nábytku vašej obývačky. Klasikou sú drevené konferenčné stolíky, alebo kombinácia dreva a skla. Medzi materiály, z ktorých sa konferenčný stolík vyrába, patrí aj kov alebo tvrdený plast.

Využitie konferenčného stolíka je dosť veľké, a preto je určite aj veľmi praktickým kusom nábytku. Okrem servírovania občerstvenia slúži aj ako dekoračný prvok. Na stolíku často bývajú kvety alebo sviečky, ktoré dotvárajú príjemnú atmosféru. Taktiež slúži na odkladanie diaľkového ovládania, časopisov a iného, no v neposlednom rade slúži aj na vyloženie unavených nôh. Pre väčšiu praktickosť, stolíky mávajú pod vrchnou časťou ešte jednu poličku, alebo niekoľko šuplíkov, slúžiacich ako úložný priestor.

Krátka história

Konferenčný stolíkKonferenčný stolík máme doma všetci. Vieme ale niečo o jeho histórii? Predchodcom konferenčného stolíka, alebo stolíka na kávu (coffee table), je čajový stolík. Čajový stolík bol o niečo vyšší a väčšinou okrúhly. Slúžil ako miesto pre čajový servis a na prípravu čaju. Umiestnený bol blízko miesta kde sedeli hostia. Začal sa používať niekedy v 17. storočí. Neskôr bol doplnený o kolieska a slúžil ako čajový vozík.

Konferenčný stolík vymyslel prezident spoločnosti Imperial Furniture Company, J. Stuart Foote v roku 1920 a jeho inšpiráciou bol práve čajový stolík. Stalo sa to tak, že náhodou odpílil nôžky čajového stola. Pomyslel si, že takýto nižší stolík by mohol byť praktickým pre servírovanie kávy pred sedacou súpravou, a tak to je dodnes.