Klimatizácia – zariadenie, ktoré oceníte

klimatizácia
Klimatizácia rieši problém s teplom

Keď sa v lete vyšplhajú teploty nad 30°C, nie len že sa nám ťažko pracuje ale aj oddychuje, sme apatickí a máme problémy so spánkom. V takomto prípade je najlepším riešením určite klimatizácia, ktorá teplý vzduch v byte, dome či kancelárii ochladí na nami požadovanú teplotu.

Udržanie optimálnej teploty napomáha aj izolovaný dom termo omietkami – tak v lete ako aj v zime. Dnes si však „povieme“ čosi o klimatizácii.

Pri výbere klimatizácie sa poraďte s odborníkom

Výber klimatizácie je ale lepšie nechať na odborníka, pretože ten najlepšie vie, aká klimatizácia bude najviac vyhovovať. Pri jej výbere totiž treba brať do úvahy niekoľko faktorov, ako napríklad počet ľudí zdržiavajúcich sa v miestnostiach, elektrospotrebiče, okná a pod.

Po uvážení všetkých týchto faktorov vám odborník pravdepodobne odporučí pevnú klimatizáciu, pretože pracuje lepšie ako mobilná. Problém ale môže nastať pri jej inštalácii, pretože časť sa inštaluje z vonkajšej strany steny. Pri panelákoch to teda znamená prevŕtavanie steny. Pri pevnej klimatizácii vám môžu nainštalovať jednu centrálne umiestnenú klimatizáciu, ktorá má väčší výkon, prípadne niekoľko menších klimatizačných jednotiek, s menším výkonom, rozmiestnených vo viacerých miestnostiach. V druhom prípade je ale cena o niečo vyššia.

Špeciálne okná

Prienik horúcich slnečných lúčov a teda tepla môžete výrazne eliminovať aj pomocou okien so špeciálnymi sklami. Tie sú potiahnuté vrstvou, ktorá pohlcuje až 80% slnečného žiarenia. To však neznamená, že neprepustia svetlo. O niečo lacnejšou alternatívou sú solárne fólie, vonkajšie rolety, žalúzie ale i markízy.

Rozdelenie klimatizačných jednotiek

Mobilná klimatizácia – klimatizácia kompaktných rozmerov, s oddeleným kondenzátorom. Jej súčasťou je ohybná hadica, ktorá odvádza teplý vzduch von z klimatizovanej miestnosti a tak ju chladí.

Kompaktná okenná klimatizácia – umiestňuje sa do okna alebo steny. Kondenzátor je pritom predsunutý do vonkajšej strany a výparník s chladičom do vnútornej. Všetko je poháňané jedným motorom.

klimatizácia
Mobilná klimatizácia pre váš domov

Klimatizácia Split – táto klimatizačná jednotka má vždy aspoň dva diely. Vnútorný s ventilátorom, chladičom a filtrom vzduchu, umiestnený z vnútornej strany napr. na stene, nad dverami alebo pod oknom a vonkajší, s kompresorom, ventilátorom a kondenzátorom. Chladný vzduch je privádzaný pod strop, vďaka čomu ľudia v miestnosti nie sú studeným vzduchom priamo ofukovaní.

Centrálna klimatizácia – zariadenie, na ktorého vonkajšiu jednotku sa môže pripojiť niekoľko vnútorných, pričom všetko riadi vlastný počítač. Samozrejmosťou je prevádzka tepelného čerpadla.