Kedy treba prvé topánočky?

Keď sa vaše dieťa pustí urobiť svoje prvé krôčiky, je to skutočne nezabudnuteľný pocit, ktorý si budete nosiť v srdci po celý život. Tie nesmelé kroky signalizujú nielen veľký pokrok pre dieťa, ale aj fakt, že mu budete musieť čoskoro zaobstarať jeho prvé topánočky. Kedy je ale najvhodnejší čas obuť dieťaťu topánky? Možno budete prekvapení, ale vhodné obdobie je až niekoľko mesiacov po prvých krokoch. Pretože dieťa si najprv potrebuje čo najviac precvičiť techniku chôdze. To sa mu paradoxne najlepšie podarí bez topánok. Aj odborníci radia, aby ste svoje deti nechávali chodiť naboso a to čo najčastejšie. Na nôžkach im tak nič nebude prekážať, takže pocítia každú nerovnosť na zemi a lepšie sa tak naučia ovládať svoje kroky.

prvé topánočky
Na prvé topánočky treba najprv trošku dozrieť.

Ako vybrať prvé topánočky?

Tak ako chceme pre naše deti tie najlepšie hračky a oblečenie, rovnako je to aj s topánkami. Prvé topánočky by mali byť vyrobené z kvalitného a hlavne odolného materiálu. A čo je najdôležitejšie, nesmú brániť chodidlu v jeho vývine. Detská obuv by mala spĺňať trochu iné parametre ako obuv pre dospelých. To predovšetkým preto, že detská noha na rozdiel od tej našej neustále rastie a vyvíja sa. Uvedomte si, že prvé topánočky by mali mať vo vnútri dostatok miesta. Pršteky nesmú byť žiadnym spôsobom stlačené a netreba zabúdať ani na komfort. Ideálny materiál pre prvé topánočky je jednoznačne koža. Je nesmierne odolná, pevná, priedušná a dokonale sa prispôsobí detskému chodidlu. Všetko ostatné je len obyčajný kompromis!

prvé topánočky
Prvé topánočky musia byť dostatočne priedušné.

Prvé topánočky a nadmerok

Pamätáte sa ešte na to, ako s vami nakupovali topánky vaši rodičia? Vždy vám kázali sa v nových topánkach poprechádzať po predajni a mamina zakaždým skúšala stlačiť aj špičku topánky, aby sa uistila, či je v nich dostatok miesta. Prvé topánočky a vlastne žiadna detská obuv sa nekupuje presne na mieru, ale necháva sa tam nejaká vôľa – jednoducho miesto navyše. Nazýva sa to nadmerok. Ideálny nadmerok je 1cm, pričom v zimných čižmách treba rátať aj s hrubými ponožkami, takže nadmerok môže byť kľudne aj 1,5cm či dokonca viac. Nadmerok sa postará o to, že bude mať chodidlo vášho dieťaťa v topánke dostatok miesta a nôžka sa bude vyvíjať ako má, no má to ešte jednu výhodu a to tú, že nebudete musieť svojmu dieťaťu kupovať nové topánky každý druhý mesiac.