Karabína Mosin má niekoľko modelov, ktoré stoja za zbierku

Karabína je krátka puška alebo skrátená varianta štandardnej dlhej pušky. Oproti klasickej puške má kratšiu hlaveň, teda aj nižšiu úsťovú rýchlosť a maximálny dostrel. Pôvodne bola určená ako výzbroj jazdeckých jednotiek pre svoju menšiu dĺžku a teda aj lepšiu ovládateľnosť. V niektorých armádach bola ako karabína označovaná aj ručná strelná zbraň ľubovoľnej dĺžky, ale s jednotlivými súčiastkami upravenými pre pohodlnejšie používanie zbrane v sedle koňa. Napríklad s bočným umiestnením pútok na remeň pre vhodnejšie nosenie pušky na chrbte. Medzi najznámejšie patrí Karabína Mosin.

karabína mosin
Karabína Mosin. Model Mosin-Nagant.

Nemecké, ruské aj americké

Asi medzi tie najznámejšie karabíny a atraktívne kúsky aj pre zberateľov zbraní patrí nemecká karabína 98k vzniknutá z pušky Mauser 1898, rakúsko-uhorská karabína Mannlicher 1895 pochádzajúca z pušky Mannlicher 1895, ruská karabína Mosin 1938 a Mosin 1944 z pôvodnej pušky Mosin-Nagant 1891 alebo americká samonabíjacia karabína M1 a M4. Mnohé z nich majú zberatelia vo svojich trezoroch, mnohí z nich možno práve teraz sedia pre obrazovkou počítača a zisťujú, aký kurz má medzi zberateľmi aj karabína Mosin a jej jednotlivé modely.

Aj karabína Mosin má svoj životopis

V priebehu krátkej rusko-tureckej vojny sa ruskí vojaci vyzbrojení jednoranovými puškami Berdan stretávali na bojiskách s tureckými vojskami vyzbrojenými americkými puškami Winchester. V tom čase padlo rozhodnutie cárskej armády vyvinúť novú modernejšiu pechotnú pušku. V roku 1889 ponúkol armáde svoju konštrukciu pušky kalibru 7,62 mm dôstojník ruského delostrelectva S.I.Mosin. Rozhodnutie neskôr padlo pre jeho návrh pušky s pripojeným nabíjacím mechanizmom bratov Nagantovcov. Zrodila sa puška Mosin-Nagant, ktorá sa k cárskym jednotkám dostala už v roku 1891.

karabína mosin
Karabína Mosin sa používala aj počas 2. svetovej.

Karabína Mosin v niekoľkých verziách

Puška aj karabína Mosin sú aj vzhľadom k ich konštrukčnej a vojenskej histórii vyhľadávanými zberateľskými ručnými zbraňami. Karabíny so skrátenou hlavňou na 510 mm sa začali vyrábať až v roku 1907. V roku 1910 sa uskutočnila úplne prvá modernizácia pušiek a karabín Mosin-Nagant. Posledným modelom bola  karabína Mosin vz. 1944, ktorá mala neodnímateľný sklopný bodák pozdĺž svojej hlavne.