Kapverdy sú rajom nielen pre surferov

Nedaľeko západného pobrežia čierneho kontinentu sa nachádza miesto, ktoré kedysi spadalo pod správu Portugalska. U turistov sa začína tešiť veľkej obľube a mnohí ho vyhľadávajú nielen ako alternatívu africkej dovolenky, ale aj ako zaujímavú exotiku. Nádherná príroda, piesočnaté pláže s vysokými palmami a nádherne čistou a priezračnou vodou. Všetko toto môžete zažiť na mieste zvanom Kapverdy. Ak Vám to veľa nehovorí, niečo málo sa vám pokúsime priblížiť v našom článku.

Kapverdy
Aj toto ponúkajú Kapverdy. Nádherné pláže a čistú vodu s pohľadom na hory.

Niečo málo o Kapverdách

Na začiatku boli obyvateľmi Portugalci, ktorý ostrov objavili. Skladajú sa z menších ostrovov, ktorých najznámejšími sú Sal a Boavista. Tie sa tešia vysokej popularite turistov. Ostrov Fogo je zaujímavý vulkánom Fogo, ktorý sa nachádza v centre ostrova. Na jeho vrchole sa vám naskytne úžasný výhľad na oceán a súostrovie. Oceán je vhodnejší skôr na surfovanie ako na plávanie a ževraj sú Kapverdy druhým najlepším miestom na surfovanie, hneď po Havaji. Takže všetci športovci a milovníci veľkých vĺn, viete kam ísť.

Kapverdy
Kapverdy sú obľúbenou destináciou surferov.

Kapverdy a obyvatelia, ktorých musíte spoznať

Ak sa tam dostanete na dovolenku, určite ju neprežite len na lehátkach na pláži. Bola by to veľká škoda, keby ste nespoznali kultúru a najmä miestnych obyvateľov, ktorí sú nesmierne priateľskí a čo to vám porozprávajú o histórii, či o svojom živote. Nemusíte sa ničoho obávať, kriminalita je tam úplne zanedbateľná, nie ako v niektorých krajinách, kde sa bojíte vystrčiť nos z hotelového rezortu. Samozrejme aj tu vás bude čakať mnoho predajcov, ktorí budu miestami otravní a budú chcieť predávať svoje výrobky za vysoké ceny, no aj tu platí, že s každým jedným z nich sa dá zjednávať.

Obyvatelia milujú hudbu a tanec. Ostrovy sú plné ľudí, ktorí sa stále zabávajú a po večeroch sa všetci stretávajú, aby sa porozprávali a zabavili. Ich priemerný mesačný plat je 250 eur, väčšinu z toho minú na jedlo a vodu, ktorú tam nemajú zadarmo. Bývajú v malých izbách, v ktorých sú aj 3-4 rodiny. Aj napriek pomerne veľkej chudobe, sú domáci milí a večne usmiaty. Dokážu sa nesmierne radovať z úplných maličkostí, ako napr. keď im donesiete fľašu čistej vody, alebo ich naučíte nejaké slovo po slovensky, ktoré ešte nepočuli. Ich úprimná radosť vás prinúti zamyslieť sa nad tým, ako vnímajú život oni a ako my. Všetci tam žijú heslom – no stress. V tomto smere by sme sa od nich mohli veľa naučiť.

Kapverdy
Veľmi chutná a sýta kuchyňa. Kapverdy ponúkajú výbornú kuchyňu.

Kapverdy a kuchyňa

Kuchyňa je veľmi chutná a nesmierne sýta. Prevládajú morské plody. Typické jedlo je cachupa, čo je prívarok z fazule a kukurice, ku ktorému sa podáva mäso, alebo klobása. Sladký dezert je tvarohový puding s čerstvým ovocím. No a ich rum, dá sa povedať, je veľkou konkurenciou aj pre ten karibský. Načo ešte čakáte? Balte kufre, Kapverdy čakajú!