Jeden detský ruksak na šport aj do školy

K tomu, aby naše dieťa mohlo svoj ruksak pohodlne nosiť a neutrpelo pritom zdravotnú ujmu, musí mať detský ruksak tú správnu veľkosť. Tá sa dá rozpoznať aj podľa toho, že ruksak dole ani hore nepresahuje cez chrbát dieťaťa. Mal by pohodlne sedieť, nepadať z chrbta dieťaťa, ani sa po ňom príliš posúvať. A rozhodne nesmie nikde tlačiť. Dôležité je taktiež anatomické prevedenie. Detské školské ruksaky s obrázkami, ktoré sa predávajú v mnohých hračkárstvach, nemajú väčšinou anatomickú ergonómiu vôbec vyriešenú.

detský ruksak
Detský ruksak by nemal vaše dieťa nikde tlačiť.

Nastaviteľnosť popruhov

Veľmi dôležitý je pri výbere a nosení detských ruksakov charakter ich  ramenných popruhov. Tie by mali byť nastaviteľné, aby sa ruksak mohol prispôsobiť dieťaťu tiež počas jeho ďalšieho vývoja a rastu. Ramenné popruhy by vždy mali vytvárať rovnomerný oblúk. V ideálnom prípade by mal byť detský ruksak vybavený taktiež nastaviteľným popruhom prsným a bedrovým. Prsný pás zabezpečí, že ruksak nebude dieťaťu z chrbta padať a nebude sa posúvať do nežiadúcich pozícií.

Detský ruksak a jeho praktické detaily

Veľkosť ruksaku sa uvádza v litroch a to číslo samotné uvádza jeho objem. Pri výbere teda treba zvážiť, čo všetko dieťa bude nosiť a zvoliť taký typ, aby sa mu tam všetko vošlo. Samozrejme je dôležité, aby bol ľahký samotný detský ruksak. Pri výbere ruksaku pre vaše dieťa si všímajte praktických detailov. Dieťa ocení dostatok samostatných vreciek, do ktorých si bude môcť roztriediť drobnosti a mať ich tak rýchlo po ruke. S tým súvisí aj dobre organizovaný vnútorný priestor a vonkajšie sieťka na fľašu s pitím alebo napríklad na nejaké ovocie.

detský ruksak
Detský ruksak by mal vážiť málo.

Detský ruksak musí mať reflexné prvky

Kvôli pochopiteľnej väčšej bezpečnosti sa na detské ruksaky aplikujú rôzne reflexné prvky, ktoré zvýšia viditeľnosť dieťaťa za horších svetelných a poveternostných podmienok. Mnoho starostí vám aj dieťaťu nielen na dovolenke ušetrí detský ruksak, ktorý bude aspoň čiastočne odolný proti vlhkosti a dažďu. Taký ruksak sa vášmu dieťaťu zíde aj v škole v prírode, alebo na výletoch zo školy.