Hnojivo NPK – čo to vlastne je?

hnojivo npk
Pestujte si aj u vás doma v záhradke

Predstavte si záhradu, v ktorej sa nachádza takmer nedotknutá, zdravá pôda, ktorá je plná živín. Pri obrábaní takejto pôdy a sadení rôznych druhov plodín sa však živiny pomaly strácajú. Po niekoľkých sezónach intenzívneho pestovania odčerpávajú rastliny pre zabezpečenie svojich potrieb z pôdy značné množstvo živín. Pôda, tak stráca úrodnosť, čo znamená pre rastliny nedostatok živín. Rastliny vyvíjajúce sa v takejto pôde sú čoraz slabšie a poskytujú čoraz menšie úrody.  Práve v takýchto prípadoch by mali pestovatelia siahnuť po hnojive NPK. V nasledovnom článku Vám poskytneme informácie nielen o danom hnojive, ale aj o možnostiach  jeho využitia a termínoch aplikácie.

Prečo je pri pestovaní dôležité hnojivo NPK?

Je dôležité si uvedomiť, že na to, aby sa našim rastlinám, ktoré si v záhrade zasadíme, darilo, potrebujú mať dostatok živín, ktoré čerpajú z pôdy. Čo sa však stane, keď ich je v pôde nedostatok? Najprv sa zníži celková úrodnosť pôdy a postupom času aj tie rastliny, ktoré sa urodia, začnú chradnúť a ich plody už nebudú ani zďaleka také zdravé a chutné, ako by mali byť. Vtedy prichádza na rad hnojenie. A hoci na pultoch predajní nájdeme naozaj širokú škálu hnojív, dnes sa zameriame na jedno konkrétne – hnojivo NPK.

Čo obsahuje hnojivo NPK?

Hnojivo NPK sa považuje za tzv. plné hnojivo, ktoré poskytuje rastlinám priamo prvky potrebné pre ich život.  Spomínané hnojivo obsahuje tri najdôležitejšie zložky, ktoré je potrebné dopĺňať do  pôdy. Sú nimi dusík (N), fosfor (P) a draslík (K), podľa čoho vznikol aj jeho samotný názov. Prečo sa tieto zložky považujú za najdôležitejšie, resp. za najzakladanejšie? Dusík je dôležitý pre rast stoniek a listov rastliny. Fosfor zasa podporuje tvorbu koreňov a plodov a draslík celkovo chráni rastlinu pred rôznymi abiotickými (nízka teplota, mráz) a biotickými (choroby) stresovými faktormi.

hnojivo npk
Výživa pre rastliny – Hnojivo NPK

Kedy ho používať?

Prvotná aplikácia hnojiva by mala byť zrealizovaná vždy pred začiatkom pestovateľskej sezónny, teda ešte pred tým, než naše rastliny zasadíme. Pri pestovaní rastlín s vyššími nárokmi na živiny môžeme hnojivo dodávať aj v priebehu sezóny. Hnojivo NPK je však vhodné pre záhradkárov začiatočníkov, rovnako ako aj pre skúsených záhradkárov. Nemusíte sa totižto zaoberať tým, ako vhodne zvoliť pomer látok N-P-K a pritom vaša záhrada dostane všetko, čo potrebuje.