Ak milujete jahody a nebodaj ich aj pestujete, avšak s výnosmi a kvalitou úrody nie ste spokojní, možno bude chyba aj v substráte, na ktorom jahody pestujete. Prírodné hnojivo na jahody na báze morských rias vám v ich pestovaní pomôže. Minimálne stojí za to skúsiť to. Stačí sa trochu poobzerať po trhu pre komplexné riešenie pre pestovateľov chutných a zdravých jahôd.
Hnojivo na jahody je dôležitou, avšak nie jedinou podmienkou
Jahody sa na Slovensku pestujú takmer na celom jeho území do nadmorskej výšky cca 500 – 600 metrov nad morom. Okrem výberu správneho miesta s dostatkom slnečného svitu, výberu pôdy, jej prípravy, výberu kvalitného výsadbového materiálu, samotnej výsadby, hodného sponu (vzdialeností riadkov), mulčovania a závlahy, je potrebné venovať dostatočnú pozornosť aj hnojeniu.
Zdravé a chutné jahody sú také, aké ich príroda vytvorila – teda bez pesticídov a chemikálií. Aby také boli, je potrebné nahradiť priemyselné hnojivá a pesticídy prírodnými hnojivami a prírodnými ochrannými prostriedkami. Samozrejme vplyv človeka je v tomto prípade nevyhnutný, očakáva sa však, že hoci bude na jahodové záhony (spolu) pôsobiť, bude vychádzať z prírodných princípov, vyhýbajúc sa agresívnym postupom.
Ak majú jahodové kríčky plytké korene, môže to byť príznak nedostatočnej výživy, a preto je vtedy nutné siahnuť po vhodnom hnojive na jahody. Samozrejme, na pamäti treba mať aj to, že jahody dávajú prednosť dobre odvodnením stanovištiam s mierne kyslou pôdou (pH 5,0 až 6,0).
Ako teda hnojiť?
Hnojivo na jahody s obsahom fosforu (P) a draslíka (K) je ideálne zapracovať do pôdy ešte pred založením porastu. Aplikáciu dusíkatých hnojív treba rozdeliť na dve alebo tri dávky. Dôležitá je najmä jarná aplikácia dusíka, ktorá priaznivo pôsobí na rýchlosť a rovnomernosť jarného rastu, druhá dávka sa aplikuje v čase kvitnutia a hlavná časť dusíka by mala byť aplikovaná po zbere úrody.
Po prvej jarnej dávke je vhodné aplikovať postrekom na listy BIO hnojivo na jahody na báze morských rias s podporným a proti stresovým účinkom, čo okrem zväčšenia objemu koreňovej sústavy zlepší aj príjem vody a živín, podporí rast listov, zvýši obsah chlorofylu a prispeje aj k celkovému zosilneniu jedincov. Potom ostáva už iba veriť v dobré počasie a v prípade núdze nahradiť prirodzený deficit zrážok zavlažovaním.