Grécko a jeho gastronómiu si zamilujete

Keď sa povie Grécko, okamžite každý spozornie a predstaví si dovolenku pri mori. Slnečné pláže a relax od východu až do západu slnka. Súčasťou dovolenkových pobytov nie sú len ubytovacie zariadenia, ale aj gastronómia. Pre grécku kuchyňu sú príznačné vlastnosti, ako je sviežosť, ľahkosť a skvelá kombinácia chutí. Letné obdobie a vysoké teploty nie sú vhodné pre prejedanie sa a stravovanie sa v zariadeniach, kde sa podávajú vyprážané jedlá. Taktiež nie je dobré si dávať jedlo, ktoré sa dlho a ťažko trávi, ako napríklad steak, prípadne veľa cesta v podobe pizze. Môže sa vám spraviť ťažko, budete pomalý, unavený a dovolenku si neužijete naplno. Zamerajte sa skôr na zeleninu, čerstvé ryby ulovené na pobreží vášho pobytu, jogurty, ovocie a domáce špeciality. Toto všetko grécka gastronómia ponúka. Ktoré špeciality musíte určite ochutnať?

grécko
Moussaka je pre Grécko typický pokrm.

Grécko vám zachutí 

Grécko je miestom, kde určite musíte zájsť do miestnych reštaurácií. Ochotní čašníci vám prinesú na tanier zdravý, ľahký a chutný pokrm, ktorý má dozaista krkolomný názov, ale budete naň spomínať minimálne do vášho návratu. Grécka kuchyňa je založená na rybách, olivách, olivovom oleji, šalátoch kozích syroch, jahňaciom mäse, jogurtoch a syroch. Počas vysokých teplôt uprostred dňa určite ochutnajte grécky šalát, ktorý domáci poznajú pod názvom choriatiki. Je to ľahká zmes paradajok, uhoriek, šalátu, cibule, olív a feta syru. Na vrch sa dáva olivový olej a koreniny. Gréci dokonca majú svoje vlastné lasagne, nazýva sa moussaka, ktorá je typická pre stredomorskú a balkánsku kuchyňu. Skladá sa z baklažánu, mletého mäsa, paradajkového pyré, zemiakov, cibule, cesnaku a korenín. To všetko posypané syrom a zaliate bešamelom. Podáva sa zväčša s hranolkami a zeleninou. Grécke jedlá jednoducho hrajú farbami a chuťami.

Grécko
Baklava a Grécko k sebe patria.

Dezert nesmie chýbať 

Tzatziki je azda najtypickejšou súčasťou gréckej gastronómie. Je to mix bieleho jogurtu, uhorky, cesnaku a korenín. Podáva sa s bielym chlebom, prípadne iným pečivom a cesnakovým maslom. Tzatziki je najideálnejšie predjedlo, ktorým jednoducho musíte začať. Používa sa aj ako príloha ku gyrosu. Po tom, čo vyskúšate všetky pochúťky ako gyros, souvlaki a saganaki, príde na rad aj k dezertu. Gréci radi pred zaplatením účtu nosia domáce raki, čo je pálenka z hrozna, prípadne ouzo. Kým sa dostanete k alkoholickým nápojom určite si dajte sladký zákusok, ktorý sa volá baklava. Sladké zakončenie sladkého dovolenkového dňa.