Fasádne farby a ich základné vlastnosti

Fasádne farby slúžia na finálny náter v tepelnoizolačnom systéme vrátane tradičných omietok nanášaných steny. Tieto farby sú najviac zo všetkých vystavované nepriaznivým poveternostným podmienkam – dažďu, slnku a mrazu. Preto musia byť mimoriadne kvalitné. Musia sa taktiež musia prispôsobiť podkladu, ktorý majú pokryť, ako aj podmienkam v okolí domu. Fasádne farby sú dostupné v niekoľkých druhoch a typoch – môžu to byť akrylové, silikónové, silikátové, silikón-silikónové. Z praktického hľadiska nie je chemické zloženie farby až tak dôležité ako skôr vlastnosti, ktoré z neho vyplývajú.

fasádne farby
ACRISYL PITTURA LISCIA patrí medzi silikónové fasádne farby

Akrylové fasádne farby

Vďaka svojej obľúbenosti a najnižšej cene sa považujú za tie základné. Tvoria elastický povlak, sú odolné voči dažďovej vode a dostupné v rôznych farbách vrátane tých intenzívnych. Vyznačujú sa priemernou odolnosťou proti znečisteniu, dajú sa však ľahko umyť napríklad aj za pomoci wap- systému. Umývanie v ťažko dostupných vysokých častiach stien nie je ľahké, preto je v oblastiach, kde dochádza k vysokému znečisteniu ovzdušia, lepšie zvoliť inú farbu. Akrylová farba je náchylná na vývoj rias a vytvára charakteristické zelené zvyšky. Platí to najmä pre oblasti, ktoré sú neustále v tieni, napr. keď sa dom nachádza medzi stromami. Aditíva, ako je teflón, môžu tento jav výrazne znížiť. Najväčším obmedzením akrylových výrobkov, farieb aj omietok, je relatívne nízka priepustnosť pre pary. Preto nie sú vhodné na izoláciu minerálnou vlnou (ktorá je veľmi ľahko paropriepustná).

fasádne farby
HIDROQUARZ patrí medzi akrylátové fasádne farby

Silikátové farby

Tieto farby sa tiež nazývajú kremičitany, sú drahšie ako akrylové a dostupné v menšej palete farebnosti. Na druhej strane sú odolné voči znečisteniu a proti vývoju rias (najlepšie vlastnosti všetkých farieb dostupných na trhu). V lesnej oblasti sú tieto fasádne farby najlepšou voľbou. Vyznačujú sa dobrou paropriepustnosťou, ale nižšou odolnosťou proti vode – po bičujúcom daždi môžu na fasáde vzniknúť mokré škvrny. Pri maľovaní silikátovými farbami je potrebné venovať osobitnú pozornosť prevládajúcim poveternostným podmienkam – prvých pár dní je farba menej odolná voči dažďu, silnému slnečnému žiareniu a vetru.