Fasádne farby – dajte svojmu domu nový vzhľad!

fasádne farby
Fasádne farby vyberajte pozorne a starostlivo

Ak ste práve vo finále s rekonštrukciou, zateplením či novostavbou vášho vysneného bývania, zrejme vás čaká ešte niekoľko posledných finálnych (prevažne vonkajších) úprav okolia, terénu a tiež fasády domu. Výber správnej fasádnej farby je už len príjemnou pomyselnou čerešničkou na torte, aby bolo dielo dokončené a váš dom vyzeral naozaj perfektne. Nezabúdajte však, že aj fasádne farby (tak ako všetko, od čoho očakávame čo najdlhšiu životnosť a kvalitu) vyberáme vždy dôkladne a premyslene. Aký typ fasádnej farby a farebný odtieň vybrať? Ktorý náter bude pre fasádu vášho domu ten správny?

Fasádne farby a ich základné rozdelenie

Skôr ako začnete zvažovať farebný odtieň vašej novej fasády, mali by ste vedieť základné rozdelenie pre fasádne farby. Poznáme totižto 3 druhy – silikónové, silikátové a akrylátové. Silikónová fasádna farba je vysoko odolná, paropriepustná a vhodná takmer na všetky druhy podkladov, tiež sa vyznačuje podstatne dlhšou životnosťou ako napr. akrylátová. Je však potrebné všímať si pri jej kúpe aj presný podiel silikónovej zložky, pretože na trhu sú dostupné aj fasádne farby s nízkym podielom, od ktorých nemožno očakávať rovnakú kvalitu ako pri tých s vyšším obsahom silikónovej živice. K výhodám akrylátovej fasádnej farby patrí hlavne jej vysoká odolnosť voči poveternostným vplyvom a silikátové farby sú zase vhodné aj pre staršie fasády a do prostredia s vysokou vlhkosťou, nevýhodou môže byť podstatne menší výber farebných odtieňov.

fasádne farby
Tieto odtiene by mali dominovať v roku 2016

Vyberte ten správny odtieň!

Veľmi dôležitým kritériom, ktoré rozhoduje o výbere správnej fasádnej farby, je samozrejme aj farebný odtieň, ktorý volíme prevažne na základe individuálne vkusu, teda podľa toho, aká farba sa nám páči. Je však dôležité zvážiť aj súlad obľúbenej farby s okolitým prostredím či farbou okien dverí alebo strešnej krytiny. Aby ste sa vyhli sklamaniu či nepríjemným prekvapeniam, uvedomte si, že niektoré odtiene farieb môžu na malej ploche pôsobiť inak ako na veľkej ploche celého vášho domu. Rada na záver – investícia do kvalitných a profesionálnych farieb, napr. San Marco, sa vždy oplatí.