Fasádna farba dokáže skvele oživiť aj staršiu budovu

Hoci sa to môže zdať väčšine profesionálnych stavbárov a ľuďom, ktorí sa stavebníctvu venujú už dlho ako zbytočné mlátenie prázdnej slamy. Ešte stále je dosť ľudí, ktorí nepochopili zmysel fasádnej farby a jej hlavný rozdiel v porovnaní s interiérovou farbou.

Čo by mala spĺňať fasádna farba

fasádna farba

Pri fasádnej farbe je potrebné si hlavne uvedomiť jej prioritné určenie. To znamená, že je určená do exteriéru. Takže musí dokonale odolávať vplyvom počasia a prostredia, a zároveň ochrániť omietku pred týmito vplyvmi. V dnešnej dobe je už samozrejmým faktom dokonalá estetická kvalita a farebnosť. Pokiaľ podklad, kam má byť fasádna farba aplikovaná, nie je dokonale rovný, je vhodné využitie fasádnej farby s vyrovnávacím alebo plniacim efektom, ktorá dokáže drobné nedokonalosti jednoducho odstrániť.

Druhy fasádnych farieb

fasádna farbaNa trhu je v súčasnej dobe veľké množstvo fasádnych farieb od tých najzákladnejších, až po profesionálne a kvalitné farby San Marco. Pri výbere tej správnej farby na vašu fasádu je dôležité si uvedomiť viacero faktorov, aby použitá fasádna farba bola trvácna a čo najdlhšie si udržala požadované vlastnosti.

Hlavná vec, ktorá ovplyvňuje vlastnosti fasádnej farby je pojivo, ktoré je využité. Na základe tohto pojiva je dané, na aký podkladový materiál je farba vhodná. Pretože v prípade výberu farby s nesprávnym pojivom, je častým faktom opadanie alebo ošúpanie náteru vo veľmi krátkom čase. Zväčša po zime.

Pri tom si je potrebné uvedomiť, že dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje trvácnosť a vzhľad fasádnej farby na omietke nie je iba kvalita náteru, ale aj kvalita omietky, na ktorú sa fasádna farba aplikuje. Rovnako je dôležitým faktorom aj stav objektu, hlavne sa jedná o vlhkosť a celkovú priľnavosť.

Výber správnej fasádnej farby nemusí byť veľkým problémom. Dôležité je zamerať sa na kvalitnejšie farby, ktoré síce môžu stáť viac. Avšak počiatočná investícia sa pri dodržaní správnych technologických postupov môže vrátiť v podobe dlhej životnosti a dokonalého vzhľadu dlho po aplikácii.

Pokiaľ si neviete dať rady pri správnom výbere farieb, neváhajte sa obrátiť na odborníkov. V každom dobrom obchode s fasádnymi farbami vám určite radi a fundovane poradia.