Fasáda domov má niekoľko funkcií

Určite ste sa stretli s tým známym tvrdením, že môj dom môj hrad. Občas sa tento spôsob uvažovania prejaví aj v celkovej architektúre rodinných zástavieb. A tiež na fasádach domov a ich farebnosti, ktorá občas doslova udiera nepríjemným spôsobom do očí vnímavého pozorovateľa. Farebnosť a materiály fasád domov môže celkový dojem z vášho rodinného domu vylepšiť, ale občas sa  stáva aj úplný opak. Fasáda domov doslova zničí celkový dojem aj z konštrukčne a architektonicky skvele navrhnutého rodinného domu.

fasáda domu
Fasáda domu musí spľňať aj estetické hľadisko.

Obvodová fasáda domov je ako make-up

Pre vonkajší vzhľad akéhokoľvek domu nie je až tak dôležité, aké jednotlivé stavebné materiály boli použité na jeho konštrukciu a výstavbu.  Záleží  predovšetkým na spôsobe vykonania a charaktere obvodovej fasády.  Na fasádu domov je potrebné pozrieť sa z dvoch základných hľadísk. Obvodová fasáda plní v prvom rade základnú  funkciu ochrannú. Chráni ako bezpečný obal naše obydlie a aj nás v ňom.  Kvalitne urobená fasáda vrátane fasádnych omietok a farieb zabraňuje neúnavným prírodným živlom poškodiť či inak narušiť vlastnú hmotu obvodového plášťa nášho rodinného domu.

fasáda domov
Fasáda by mala mať súlad s terasou, plotom, garážou, tak aj so záhradnou chatkou.

Fasáda domov a nezanedbateľné estetické hľadisko

Fasáda domov musí napĺňať aj občas podceňované  hľadisko estetické.  Určite vám už neraz udrela do očí žiarivo oranžová, citrónovo žltozelená alebo ostro fialová fasáda. Aj po takomto pohľade si človek začne uvedomovať oprávnenosť požiadaviek na farbu fasády, ktoré niektoré obce a stavebné úrady vznášajú voči individuálnym stavebníkom.  Fasáda domov by mala byť zosúladená aj s prístavbami, garážou, záhradnou terasou či chatkou. A samozrejme aj s oplotením nášho rodinného domu.

Netradičná fasáda domov

Obvodový plášť nášho rodinného domu nemusí tvoriť iba klasická fasádna omietka, ale môže ju zdobiť kamenný, tehlový, drevený či keramický obklad. Fasáda domov s takýmto netradičým pokrytím si samozrejme vyžaduje o dosť iné technické prevedenie. Systém zavesených fasád spočíva v použití rastrov z drevených lát alebo kovových profilov a kotiev, na ktoré sa netradičná  fasáda domov upevní.